دانشنامه فرزند

مالاریا

دانشنامه فرزند: بیماری مالاریا یکی از مشکلات وخیم بهداشتی در مناطق استوایی و نزدیک به استوا می باشد. در مناطق دیگر نیز به دلیل مسافرت به نواحی مذکور، روند افزایشی دارد.

مالاریا چیست؟

مالاریا بیماری حاد یا مزمنی است که بر اثر ورود انگل مالاریا به داخل گلبول های قرمز ناشی می شود. این انگل برای زندگی کردن نیاز به گلبول های قرمز خون دارد. این بیماری از طریق نیش پشه آلوده آنوفل وارد جریان خون می شود. شدیدترین شکل این بیماری، مالاریای فالسیپاروم است.

علایم بیماری مالاریا

علایم مالاریا پس از گذشت 3 تا 30 روز بعد از آلوده شدن ظاهر می گردد. در صورت مصرف داروهای ضد مالاریا و عدم تاثیر آن ها ممکن است دوره نهفتگی یک سال نیز به طول بیانجامد. بعد از گذشت این دوره علایم زیر آشکار می شوند:

  • سردرد
  • تب شدید و لرز که به طور نوبتی با یکدیگر جایگزین می شوند.
  • درد شکم، پشت و مفاصل

نکته: مالاریای فالسیپاروم ممکن است عوارض وخیمی در کلیه ها، کبد، مغز و خون ایجاد کند و خطر مرگ را به همراه دارد.

پیشگیری از بیماری مالاریا

در صورتی که قصد مسافرت را به مناطقی که مالاریا در آن ها شایع می باشد دارید، داروهای ضد مالاریا مانند پیریمتامین و مفلوکین مصرف کنید و همچنین با پوشیدن لباس های محافظ و خوابیدن در پشه بند از نیش پشه در امان بمانید.

درمان بیماری مالاریا

با درمان سریع ممکن است مالاریا در ظرف چند روز یا حداکثر دو هفته بهبود یابد، اما در کل زمان بهبودی به شدت بیماری بستگی دارد. جهت تشخیص بیماری یک آزمایش خون برای جستجوی انگل مالاریا صورت می گیرد.

دکتر را خبر کنید: تشنج، خواب آلودگی، زردی پوست یا رنگ پریدگی شدید پوست علایمی هستند که در صورت بروز باید فوراً به پزشک مراجعه نمود.

درمان با داروهای ضد مالاریا صورت می گیرد. داروی کلروکین باعث مرگ انگل می شود، در مواردی که مقاومت به این دارو دیده می شود از داروی مفلوکین استفاده می گردد. در صورتی که عوارض مالاریا در کودک مشاهده گردد درمان باید در بخش مراقبت های ویژه صورت پذیرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

در حال بارگذاری ...