دانشنامه فرزند: حصبه یا تیفوئید یا تب روده یک عفونت باکتریایی است که موجب تب و دیگر علایم مسمومیت خونی می شود.

حصبه چیست؟

حصبه توسط باکتری به نام سالمونلا تیفوزا به وجود می آید. پس از ورود این باکتری به بدن، جداره روده کوچک را اشغال می کند و وارد جریان خون می شود. آلودگی به این بیماری معمولا در اثر مصرف غذا یا آب آلوده به باکتری هایی که از مدفوع فرد قبلا وارد آب یا غذا شده است ایجاد می شود.

علایم بیماری حصبه

این بیماری دارای یک دوره نهفتگی 7 الی 14 روزه می باشد و بعد از آن علایم زیر آشکار می گردند:

  • تب که به تدریج تا 39 الی 40 درجه سانتی گراد بالا می رود و سپس بدون تغییرات روزانه حدود 4 هفته در این سطح باقی می ماند.
  • سردرد
  • ضعف
  • درد شکم
  • یبوست یا اسهال
  • جوش های صورتی رنگ برجسته روی شکم و سینه. این جوش ها در هفته دوم بیماری ظاهر و حدود یک روز می مانند.

عوارض بیماری حصبه

اگر این بیماری سریع درمان گردد احتمال بروز عوارض ضعیف است، اما در صورت عدم درمان حصبه، خونریزی یا سوراخ شدن روده یا عوارض دیگر ممکن است در هفته دوم یا سوم بیماری رخ دهد.

درمان بیماری حصبه

جهت تشخیص بیماری حصبه از کشت خون و مدفوع استفاده می شود. ظرف مدت 24 ساعت از بروز علایم احتمالی باید کودک مورد معاینه قرار گیرد و احتمالا در بیمارستان بستری شود. پزشک آنتی بیوتیک تجویز می نماید و در صورتی که علایم بیماری حاد باشد آنتی بیوتیک درون رگ تزریق می شود. در دوران درمان باید مایعات کافی به بدن برسد. علایم بیماری معمولا چند روز بعد از شروع درمان فروکش می کند. معمولا بیماری ظرف 2 الی 3 هفته بهبود می یابد و در کودکان به صورت خفیف تر از بزرگسالان دیده می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

بیماری‌ها