دانشنامه فرزند

ایدز

دانشنامه فرزند: بیشتر کودکان مبتلا به ایدز، ویروس این بیماری را قبل از تولد یا در نزدیکی زمان تولد از مادر خود می گیرند. این بیماری دستگاه ایمنی را چنان ضعیف می کند که امکان عفونت هایی همچون ذات الریه و پیشرفت غیر قابل توقف آن ها را فراهم می آورد.

ایدز چیست؟

ایدز یک بیماری ویروسی است که توسط ویروس HIV یا ویروس نقص دستگاه ایمنی انسان ایجاد می شود. ذرات HIV روی سطح گلبول های سفید خون قرار می گیرند و این سلول ها را نابود می کنند و باعث کاهش کارایی دستگاه ایمنی بدن می گردند. شیر مادر یکی از عوامل انتقال این بیماری است.

علایم بیماری ایدز

در صورتی که کودک قبل از تولد به این بیماری مبتلا گردد، معمولا قبل از 2 سالگی علایم بروز می دهند، اما بعضی نیز شاید تا 5 سال دوره نهفتگی داشته باشند. برخی از علایم عبارتند از:

  • نارسایی رشد
  • اسهال مزمن
  • بزرگی غدد لنفاوی
  • ابتلای مکرر به بیماری های عفونی
  • حمله های سینه پهلو
  • عقب ماندگی ذهنی

نکته: در موارد نادر کودکان مبتلا به ایدز به طور کامل بهبود می یابند و به طور معمول ظرف چند سال از شروع علایم می میرند.

درمان بیماری ایدز

تشخیص بیماری ایدز توسط آزمایش خون صورت می گیرد. کودکان مبتلا به ایدز نیاز به نظارت دقیق پزشکی دارند. پزشک معمولا داروهایی همچون زیدووودین برای حمله به ویروس و کند کردن پیشرفت بیماری تجویز می کند. تزریق های منظم گاماگلوبولین و نیز داروهای ضد باکتری مانند کوتریموکسازول برای پیشگیری یا مبارزه یا عفونت های ثانوی همچون ذات الریه تجویز می گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...