دانشنامه فرزند

مسطح بودن کف پا

دانشنامه فرزند: یکی از مشکلات شایع در تغییرات شکل پاها، کف پای صاف است. این مشکل به طور معمول خود به خود بهبود می یابد. در ادامه به توضیح بیشتر در این باره می پردازیم.

صاف بودن کف پا

معمولا کف پای نوزادان و شیرخواران به دلیل جمع شدن چربی در کف پا، صاف است و تا سن 2 یا 3 سالگی بهبود یابد. مسطح بودن کف پا به معنی این است که کف پا زمین را لمس می کند. اگر کودک دچار لنگیدن است یا در ساق پای خود درد حس می کند می تواند به علت صافی کف پا باشد. قوس کف پا در نتیجه رشد عضلات و استخوان ها تا سن ده سالگی به وجود می آید. در کل مسطح بودن کف پا به دلیل ناهنجاری در استخوان ها یا مفاصل است که موجب درد، سفتی و ضعف پاها می شود. این مشکل می تواند ارثی باشد.

درمان مسطح بودن کف پا

ورزش خصوصا ژیمناستیک و راه رفتن با پای بدون کفش و یا راه رفتن با دمپایی یا صندل کنار دریا به پیدایش قوس کف پا کمک می کند. پوشاندن کفش مخصوص یا گذاردن کفی در کفش در این باره کمکی نمی کند و تنها باعث پیدایش مشکلات روانی در کودک می شود. در صورت مراجعه به پزشک، ظاهر، تحرک و قدرت پاها مورد بررسی قرار می گیرد، در صورت طبیعی بودن همه ویژگی ها درمان خاصی لازم نیست، اما در مواردی که اختلالاتی مانند کوتاهی تاندول آشیل وجود دارد تمرین کشش عضله ساق پا و یا تثبیت پا با گچ گرفتن و ... توصیه می شود و در صورتی که بهبودی حاصل نشد عمل جراحی لازم می گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...