دانشنامه فرزند

کشیدگی عضله و رباط ها

دانشنامه فرزند: کشیدگی عضله و رباط ها اغلب در اثر افتادن یا فعالیت جسمانی شدید رخ می دهد. این صدمات را معمولا می توان در منزل درمان کرد، درمان پزشکی فقط در صورت شدید بودن عارضه لازم است.

کشیدگی عضله و رباط ها چیست؟

در صورتی که یک عضله بدن بیش از حد کشیده شود بعضی از الیاف ماهیچه صدمه می بینند. گاهی نیز یک یا چند رباط (نوارهای الیافی که استخوان ها را در مفصل به هم وصل می کنند) در یکی از مفاصل بیش از حد کشیده یا پاره می شود. مفصل مچ پا بیش از هر مفصل دیگری دچار کشیدگی رباط ها می شود که معمولا در اثر افتادن یا پیچ خوردن پا روی لبه بیرونی آن رخ می دهد.

علایم کشیدگی عضله و رباط ها

بسته به شدت صدمه به عضله یا رباط شدت علایم متفاوت است. علایم عبارت اند از:

  • درد، که با تحرک محل آسیب دیده شدت می یابد.
  • تورم در محل آسیب دیدگی
  • سخت شدن ماهیچه در اثر انقباض های غیر ارادی یا گرفتگی عضله
  • در صورتی که محل آسیب دیدگی پا باشد باعث لنگیدن می شود.
  • کبودی که چند روز پس از آسیب ظاهر می شود.

پیشگیری از کشیدگی عضله و رباط ها

بهتر است کودک قبل از ورزش یا فعالیت جسمانی شدید بدن خود را گرم کند. گرم کردن باید شامل حرکاتی باشد که باعث حرکت دادن مفاصل گردند و به دنبال آن حرکات کششی ملایم انجام شود.

درمان کشیدگی عضله و رباط ها

در صورت بروز عارضه تا 48 ساعت محل آسیب دیدگی را بالا نگه داشته و بر روی آن یخ قرار دهید و آن را بپیچید. در دو روز اول برای کاهش درد به کودک استامینوفن بدهید. پس از یک تا دو روز استراحت، درد و تورم به تدریج فروکش می کند و می توان به آرامی ورزش دادن عضو آسیب دیده را شروع کرد.

دکتر را خبر کنید: اگر بلافاصله بعد از آسیب دیدن، درد و تورم شدید باشد یا اگر علایم خفیف تر است اما ظرف چند روز بهبودی حاصل نشد کودک باید مورد معاینه پزشک قرار گیرد.

برای اطمینان از عدم شکستگی استخوان ها، پزشک عکسبرداری در بیمارستان را تجویز می کند. در صورت شدید بودن کشیدگی ممکن است پزشک داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) برای کاهش درد و تورم و تسریع بهبودی تجویز نماید و محل آسیب دیده آتل گذاری و گچ گرفته شود. پس از بر طرف شدن درد جهت تقویت محل آسیب دیده تمرین و ورزش درمانی توصیه می شود. کشیدگی عضله یا رباط ها ظرف دو هفته بهبود می یابد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...