دانشنامه فرزند

کژپشتی

دانشنامه فرزند: ستون مهره های یک فرد سالم به صورت یک خط راست دیده می شود. انحنای غیر عادی ستون فقرات به طرفین کژپشتی یا اسکولیوز نامیده می شود.

کژپشتی چیست؟

این عارضه به دلیل ناهنجاری ساختمانی یک یا چند مهره از ستون فقرات یا ضعف یکی از عضلات مربوطه رخ می دهد. کژپشتی علت شناخته شده ای ندارد و بیشتر در دختران دیده می شود و در حدود زمان قد کشیدن بلوغ پیش می آید.

علایم بیماری کژپشتی

علایم اصلی کژپشتی عبارتند از:

  • انحنای جانبی ستون فقرات به صورت C یا S. در نوع C یک قوس و در نوع S دو قوس غیر نرمال ایجاد می شود.
  • هم سطح نبودن شانه ها
  • برجسته بودن یکی از سینه ها

عوارض کژپشتی

در صورت مراجعه به موقع و زود هنگام به پزشک، کژپشتی بدتر نخواهد شد و بعید است کودک دچار عوارض بلند مدت گردد، اما در صورت عدم درمان ممکن است در برخی کودکان موجب تغییر شکل شدید ستون فقرات و قفسه سینه شود. این تغییر شکل منجر به اشکالات تنفسی و عفونت مکرر سینه می گردد.

درمان کژپشتی

پزشک پس از تشخیص عارضه کژپشتی کودک را به جراح ارتوپد معرفی می کند. جراح پیشرونده بودن عارضه را مورد بررسی قرار می دهد. انحنای خفیفی که پیشرونده نیز باشد معمولا نیاز به هیچ درمانی ندارد. در موارد پیشرونده ممکن است نگهدارنده پلاستیکی محافظی به کودک پوشانده شود که مانع از بدتر شدن انحنای ستون فقرات گردد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...