دانشنامه فرزند

آماس مفصل ران

دانشنامه فرزند: آماس مفصل ران یکی از شایع ترین علل لنگیدن در کودکان می باشد. علت این بیماری ناشناخته است، اما اغلب ظرف حدود 2 هفته پس از بیماری های عفونی خفیف مجاری تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی رخ می دهد.

بیماری آماس مفصل ران چیست؟

این عارضه زمانی اتفاق می افتد که پوشش مفصل ران ملتهب شود و مایع در داخل مفصل جمع گردد. این بیماری معمولا در کودکان 2 تا 12 سال رخ می دهد. گاهی اوقات این عارضه پس از افتادن یا آسیب دیدگی نیز اتفاق می افتد.

علایم آماس مفصل ران

علایم این بیماری به طور ناگهانی بروز می کنند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • لنگیدن
  • درد در مفصل ران، کشاله ران یا زانو
  • گاهی تب خفیف

اگر فرزندتان بدون دلیل واضحی دچار درد در نواحی مذکور یا لنگیدن شد باید ظرف مدت 24 ساعت مورد معاینه پزشک قرار گیرد.

درمان بیماری آماس مفصل ران

بهتر است کودک تا بهبود درد که معمولا یک تا هفت روز طول می کشد در رختخواب استراحت کند و در صورتی که درد شدید باشد در بیمارستان بستری گردد. پزشک برای تشخیص عفونت احتمالی آزمایش خون تجویز می نماید و همچنین عکسبرداری و سونوگرافی نیز از مفصل ران برای تشخیص اختلالاتی همچون بیماری پرتس یا عفونت مفصل ران (عفونت استخوان و مفصل) انجام گیرد. ممکن است کشش ران نیز برای کاهش انقباض عضلانی و درد انجام شود. برای کاهش درد پزشک داروهای مسکن مانند استامینوفن تجویز می کند.

پس از فروکش کردن درد، معمولا کودک می تواند به فعالیت های عادی خود بازگردد. اگر کودک زودتر از حد فعال شود ممکن است علایم عود کند و نیاز به تجویز داروهای ضد استروئیدی (NSAID) گردد. اگر با وجود درمان، درد در مفصل ران عود کند ممکن است علت آن بیماری پرتس یا آرتریت مزمن اطفال باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...