دانشنامه فرزند

بیماری پرتس

دانشنامه فرزند: بیماری پرتس در اثر اختلال در خون رسانی به سر استخوان ران رخ می دهد. این بیماری در کودکان 4 تا 8 ساله به خصوص در پسران شایع است.

بیماری پرتس چیست؟

نرم شدن فزاینده سر استخوان ران و به دنبال آن تغییر شکل و سخت شدن آن، بیماری پرتس خوانده می شود. اگر در زمانی که کودک به این بیماری مبتلا است مفصل ران وزن او را تحمل کند ممکن است سر و گردن استخوان ران تغییر شکل دهد. هر چند این بیماری معمولا ظرف 2 الی 4 سال خود به خود بهبود می یابد و جریان خون به منطقه استخوان ران باز می گردد، اما باید درمان به موقع آغاز شود تا از تغییر شکل مفصل ران جلوگیری به عمل آید.

علایم بیماری پرتس

علایم این بیماری عبارتند از:

  • لنگیدن
  • درد در مفصل ران، کشاله ران یا زانو
  • محدودیت تحرک استخوان ران

در صورت مشاهده هر کدام از علایم بیان شده باید ظرف مدت 24 ساعت به پزشک مراجعه نمایید.

درمان بیماری پرتس

پس از معاینه کودک توسط پزشک، ممکن است او را برای عکسبرداری از مفصل ران به منظور کمک به تشخیص علت علایم به بیمارستان بفرستند. نوع درمان به شدت بیماری بستگی دارد. در موارد خفیف تا بهبود درد مفصل معمولا 1 تا 2 هفته استراحت در رختخواب به همراه نظارت منظم به کمک رادیوگرافی تجویز می گردد. اگر خطر تغییر شکل مفصل وجود داشته باشد ممکن است آتل گذاری یا گچ گرفتن انجام شود. در موارد بسیار شدید جهت کاهش خطر تغییر شکل مفصل ران عمل جراحی برای تثبیت سر استخوان ران در داخل حفره استخوان لگن انجام می شود. می توانید برای کاهش درد به کودک خود استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید.

در صورتی که شدت بیماری کم باشد و تشخیص بیماری در سنین کمتر صورت گیرد احتمال اینکه نتیجه بهتر باشد بیشتر است. در اکثر موارد از تغییر شکل مفصل ران می توان جلوگیری کرد و مفصل به طور عادی کار خواهد کرد، اما در موارد بسیار شدید جلوگیری از تغییر شکل مفصل حتی با انجام درمان های مربوطه نیز غیر ممکن است و احتمال ابتلا به آرتریت مفصل ران در آینده وجود دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...