دانشنامه فرزند

عفونت استخوان و مفصل

دانشنامه فرزند: عفونت استخوان یا مفصل بیشتر زمانی رخ می دهد که میکروب ها از طریق جریان خون از یک محل آلوده همچون زخم یا دمل در محل دیگری از بدن، به استخوان یا مفصل می رسند. در برخی موارد عفونت مستقیما از بافت آلوده مجاور سرایت می کند.

عفونت استخوان چیست؟

عفونت استخوان اغلب در کودکان 3 تا 14 سال به خصوص پسران رخ می دهد و بیش از همه استخوان های بلند دست ها و پاها مبتلا می شوند. عفونت استخوان دو نوع حاد و مزمن دارد. در صورتی که درمان به موقع صورت نگیرد و عفونت استخوان مزمن شود رفع آن دشوار می گردد.

علایم عفونت استخوان

  • درد شدید دست یا پا، که باعث می شود کودک آن را بی حرکت نگه دارد و اجازه دست زدن به آن را نمی دهد.
  • تب
  • در صورت عدم درمان به موقع تورم و التهاب پوست روی استخوان مربوطه رخ می دهد.

درمان عفونت استخوان

پزشک برای کودک آزمایشاتی نظیر کشت خون و سونوگرافی استخوان تجویز می نماید. درمان این بیماری از طریق آنتی بیوتیک می باشد. در صورت درمان سریع کودک بهبود می یابد، اما در موارد نادر ممکن است استخوان مبتلا به عفونت با عمل جراحی بیرون آورده شود.

عفونت مفصل چیست؟

عفونت مفصل بیش از همه در کودکان تا سن 2 سالگی و نوجوانان شایع است. در این بیماری مفصل ملتهب می شود و مایع در آن جمع می گردد. برای تشخیص این بیماری می توان از مایع داخل مفصل برای مطالعه میکروسکوپی نمونه برداری کرد. مایع توسط سرنگی که از کنار زانو وارد مفصل شده است برداشته می شود. اگر در درمان عفونت مفصلی تاخیر صورت گیرد ممکن است به غضروف پوشاننده استخوان ها در مفصل آسیب برسد که موجب سفتی و تغییر شکل مفصل می شود.

علایم عفونت مفصل

علایم عفونت مفصلی مشابه عفونت استخوان می باشد، اما مفصل معمولا متورم و داغ نیز می شود.

درمان عفونت مفصلی

علاوه بر نمونه برداری برای میکروسکوپی، سونوگرافی و آزمایش خون نیز تجویز می شود. درمان با آنتی بیوتیک انجام می شود. در مواردی نیاز به عمل جراحی جهت بیرون کشیدن مایع از مفصل مربوطه می باشد. پس از درمان عفونت فیزیوتراپی یا ورزش درمانی توصیه می شود تا مفصل انعطاف خود را حفظ کند. در صورت درمان به موقع کودک به طور کامل بهبود می یابد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...