دانشنامه فرزند

تحلیل عضلانی دوشن

دانشنامه فرزند: شایع ترین و خطرناک ترین نوع تحلیل عضلات، تحلیل عضلانی دوشن (Duchenne) است که تنها در پسران قبل از 5 سالگی رخ می دهد.

بیماری تحلیل عضلانی دوشن چیست؟

این بیماری به دلیل تغییرات و نقص در ژن (DMD) واقع در کروموزوم ایکس ایجاد می شود. زنی که ناقل این ژن باشد 50 درصد احتمال ابتلای پسران او و 50 درصد احتمال ناقل بودن دختران او وجود دارد.

علایم بیماری تحلیل عضلانی دوشن

مهم ترین نشانه این بیماری اختلالات عصبی در ماهیچه ها است که موجب مشکل در راه رفتن می گردد. ضعف عضلات پا، نخستین علامت این بیماری است. علایم دیگر عبارت اند از:

  • دیر راه افتادن (بعد از 18 ماهگی)
  • مشکل داشتن در بالا رفتن از پله
  • کودک به راحتی می افتد و هنگام برخاستن دست هایش را به ترتیب به قوزک پا، زانو و ران های خودش می گیرد و بر می خیزد.
  • بزرگ شدن عضله ساق پا
  • انحنای قسمت پایین ستون فقرات به داخل

پیشگیری و درمان بیماری تحلیل عضلانی دوشن

در صورتی که در خانواده زنی که قصد بچه دار شدن دارد سابقه ابتلا به این بیماری وجود داشته باشد باید آزمایشاتی انجام دهد تا مشخص شود ناقل ژن این اختلال می باشد یا خیر. همچنین در دوران بارداری با انجام آزمایش هایی می توان مشخص کرد که جنین مبتلا به اختلال هست یا خیر و اگر مبتلا باشد، امکان سقط جنین را بررسی کرد.

در صورت تشخیص بیماری پزشک، کودک را نزد متخصص اعصاب می فرستد. در حال حاضر درمانی برای این بیماری وجود ندارد. فیزیوتراپی یا ورزش درمانی برای کودک تجویز و به شما نشان داده می شود که چگونه کمک کنید کودک ورزش کند. ضعف عضله به تدریج بیشتر گسترش می یابد تا اینکه معمولا در سن 8 تا 11 سالگی کودک نیازمند صندلی چرخدار می شود. پسر مبتلا به طور فزاینده ای در معرض عفونت های تنفسی نیز قرار می گیرد و شاید بین 20 تا 30 سال بیشتر عمر نکند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...