دانشنامه فرزند

دمل یا جوش

دانشنامه فرزند: دمل تورم و آبسه کوچکی است که قطر آن بیش از 5 میلی متر می باشد و به صورت یک برجستگی است که مرکز آن سفید و پوست اطراف آن قرمز و بسیار دردناک است.

دمل یا جوش چیست؟

دمل برآمدگی پر از چرک و دردناکی در پوست است که هر گاه پیاز مو آلوده به میکروب شود به وجود می آید. منبع آلودگی معمولا مشخص نمی باشد، اما بینی بعضی از افراد حامل میکروب های مربوطه است. جوش بیشتر در نواحی مرطوب، همچون زیر بغل، کشاله ران و پشت گردن ظاهر می شود.

علایم دمل یا جوش

جوش معمولا در ابتدا به صورت برآمدگی کوچک قرمز رنگ ظاهر می شود و به مرور از چرک پر و بزرگ می شود. علایم عمده آن عبارتند از:

  • حساسیت و دردناکی اطراف جوش
  • سر سفید یا زرد رنگ چرکی در مرکز جوش

درمان جوش یا دمل

اغلب جوش ها سر باز می کنند و چرک آن ها خارج می شود. گاهی نیز چرک جذب بافت های اطراف می شود. جوش ها ظرف 2 هفته بهبود می یابند. اگر جوشی در حال سرباز کردن بود می توانید به آن پماد سولفات منیزیم (قابل تهیه بدون نسخه پزشک) بزنید و روی آن را بپوشانید، این پماد به زودتر سر باز کردن و بهبود سریع تر جوش کمک می کند. بعد از سر باز کردن و خارج شدن چرک از جوش آن را با پنبه آغشته به محلول ضد عفونی کننده تمیز کنید و روی آن را چسب بزنید.

نکته: از فرو کردن چیزی یا فشردن جوش برای اینکه بترکد پرهیز کنید، زیرا ممکن است باعث گسترش عفونت گردد.

در صورت دردناک بودن جوش می توانید از کمپرس آب گرم استفاده نمایید. در صورتی که جوش پس از دو هفته بهبود نیافت و بزرگ تر و دردناک تر شد و یا اگر کودک مرتب دچار دمل می شود باید به پزشک مراجعه نمایید. پزشک ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی جهت رفع عفونت تجویز نماید. گاهی نیز برش کوچکی در دمل ایجاد می کند تا چرک خارج شود. اگر بدن کودک زیاد جوش می زند یک پماد آنتی بیوتیک برای زدن به داخل بینی تجویز می شود. کودک باید زود به زود حمام کند و ناخن هایش همیشه کوتاه باشد، تا تجمع میکروب در زیر ناخن ها امکان پذیر نباشد. همچنین توصیه می شود کودک با صابون ضد عفونی کننده حمام کند و هنگام استحمام یک محلول ضد عفونی کننده به آب وان حمام اضافه شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 76 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...