دانشنامه فرزند

زردزخم

دانشنامه فرزند: زردزخم یکی از عفونت های شایع پوستی می باشد که عمدتا در کودکان خردسال، خصوصا نوزادان رخ می دهد. این بیماری در تابستان و همچنین در مناطقی که هوا گرم و مرطوب است بیشتر دیده می شود.

بیماری زردزخم چیست؟

کودک در اثر خاراندن اطراف بینی و دهان خود، میکروب استرپتوکوک را که معمولا در پوست وجود دارد وارد پوست خود می کند. ابتدا در محل ورود میکروب، برجستگی قرمزی ظاهر می شود که به سرعت تبدیل به تاول می گردد. این تاول ها پاره می شوند و دلمه زرد طلایی روی آن ها تشکیل می شود و به همین جهت این ضایعه را زردزخم می نامند. میکروب استرپتوکوک همچنین از طریق بریدگی، نیش حشرات یا عوارض پوستی مانند اگزمای آتوپیک یا گال وارد پوست می شود. این بیماری در کودکان غالبا در اطراف دهان و ناحیه بینی و در نوزادان در ناحیه زیر پوشک ظاهر می شود. زردزخم به شدت مسری بوده و کودک نباید تا بر طرف شدن کامل زخم ها به مدرسه برود.

علایم بیماری زردزخم

علایم بیماری زردزخم با پیشرفت عفونت تغییر می کند:

  • در ابتدا پوست قرمز می شود و تاول های ریز به صورت خوشه ای پدیدار می شود.
  • تاول ها پاره می شوند و زخم های سر باز و مرطوبی باقی می ماند که کم کم بزرگ می شوند.
  • همراه با خشک شدن سطح زخم ها، پوسته هایی به رنگ کاه تشکیل می شود.

جراحات زردزخم درد ندارند، اما گاهی اندکی خارش دارند. در صورتی که زردزخم در صورت باشد ممکن است غدد لنفاوی زیر فک کودک بزرگ شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...