دانشنامه فرزند

نرم جوش مسری یا مولوسکوم

دانشنامه فرزند: نرم جوش مسری یک بیماری شایع پوستی کودکان می باشد که علت آن ویروس است. این بیماری در کودکان 2 تا 5 ساله شایع است.

نرم جوش مسری چیست؟

نرم جوش مسری یا مولوسکوم یک عفونت مسری خفیف است که موجب ظهور جوش های کوچکی به رنگ قرمز روشن بر روی پوست می شود. این عارضه به طریق مستقیم و غیر مستقیم مثلا از طریق استخرهای عمومی یا تماس با لباس یا حوله آلوده، به آسانی گسترش می یابد؛ همچنین این ضایعه در یک کودک مبتلا از طریق انگشتان خود او از نقطه ای از بدن به نقطه دیگر انتقال می یابد.

علایم بیماری نرم جوش مسری

جوش های این بیماری 2 تا 7 روز پس از آلوده شدن ظاهر می گردند. محل آن ها عمدتا روی تنه، صورت، پنجه دست ها و ندرتا کف دست ها یا کف پاها می باشد. خصوصیات این جوش ها عبارتند از:

  • برجستگی هایی به شکل دانه های مروارید که معمولا وسط آن ها مختصری فرو رفته است.
  • این جوش ها 2 تا 5 میلی متر قطر دارند.
  • معمولا به صورت دسته ای و گاهی نیز به طور تکی دیده می شوند.
  • در صورت فشار دادن ماده پنیری شکلی از آن ها خارج می شود.
  • سفید درخشان یا به رنگ گوشت می باشند.

درمان بیماری نرم جوش مسری

در صورت عدم درمان، این بیماری احتمالا ظرف چند هفته یا چند ماه ناپدید می شود. اگر نرم جوش مسری ناحیه کوچکی از بدن را مبتلا سازد پزشک به وسیله سوزن یا وسایل دیگر جوش ها را سوراخ می کند و با وسیله ای آغشته به محلول پودوفیلین (Podophyllin، یک ماده ضد میتوز و تکثیر سلولی) درمان می کند. مالیدن مختصری مایع نیتروژن به مدت 6 تا 9 ثانیه به هر یک از دانه ها موثر بوده و آن ها را از بین می برد. اگر هر روز ژل بنزوئیل پراکسید 10 درصد (داروی موضعی ضد جوش) بر روی جوش ها بگذارید باعث پوسته پوسته شدن و بهبود سریع تر آن ها می گردد. اگر تعداد جوش ها زیاد باشند و یا بر روی صورت باشند، کودک به متخصص پوست معرفی می شود. متخصص، جوش ها را با تراشیدن (کورتاژ) یا انجماد (کرایوتراپی) از بین می برد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 4.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...