دانشنامه فرزند

گال

دانشنامه فرزند: این عارضه بسیار خارش دار و مسری از آلوده شدن پوست به انگل هایی به نام مایت که 0.3 میلی متر طول دارند ناشی می شود.

گال چیست؟

مایت های ماده در پوست نقب می زنند تا تخم های خود را داخل آن بگذارند که موجب خارش شدید می شود. گال از طریق تماس نزدیک از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد. هر کسی ممکن است به گال مبتلا شود و این بیماری ربطی به رعایت بهداشت شخصی ندارد.

علایم بیماری گال

پس از آلوده شدن پوست به انگل، ممکن است ظهور علایم تا 6 هفته به طول بیانجامد. این علایم عبارتند از:

  • خارش شدید که در هنگام شب بیشتر می شود.
  • خطوط تغییر رنگ یافته (نقب ها) بین انگشت ها، روی مچ، زیر بغل، بین دو قسمت باسن یا دور ناحیه تناسلی، در شیرخواران گاهی این خطوط در کف دست و پا نیز دیده می شود.
  • زخم، تاول و پوسته دادن در اثر خارش نقب ها
  • توده های ملتهب روی بدن

درمان بیماری گال

بیماری گال بدون درمان بهبود نمی یابد و خاراندن بدن ممکن است منجر به زردزخم شود. پزشک لوسیونی برای کشتن مایت ها تجویز می کند که باید به همه جای بدن به جز سر و گردن بزنید و پس از 24 ساعت بشویید. این کار را همزمان برای همه اعضای خانواده حتی اگر علایم بیماری را نداشته باشند انجام دهید. پس از استفاده از دارو، لباس ها و ملحفه ها را بشویید و اتو بزنید.
مایت ها معمولا تا 3 روز پس از استفاده از دارو می میرند، اما خارش ممکن است تا 2 هفته بعد از آن ادامه یابد. پزشک ممکن است پمادی جهت تسکین خارش تجویز نماید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...