دانشنامه فرزند

شپش

دانشنامه فرزند: شپش یک حشره بدون بال است که به صورت انگل به انسان چسبیده و خون او را می مکد.

شپش سر چیست؟

شپش سر حشره ریز، مسطح و بی بالی است که با خوردن خون از پوست سر زندگی می کند و تخم می گذارد و آن ها را روی پایه موها سخت می کند. رشک یا تخم شپش با رشد مو قابل رویت است. برخلاف باور عامیانه که شپش ناشی از عدم رعایت بهداشت است در حقیقت این حشره مو و پوست تمیز را ترجیح می دهد. کودکان مدرسه ای با تماس مستقیم یا استفاده از کلاه یا شانه یکدیگر به راحتی این حشره را از یکدیگر می گیرند.

علایم بیماری شپش

علایم عمده شپش سر عبارتند از:

  • خارش شدید پوست سر
  • نقطه های قرمز ریز که در اثر گزش شپش بر روی پوست سر ایجاد می شوند.

شپش بالغ سر بسیار کوچک و تقریبا شفاف دارد، بنابراین به سختی می توان آن را دید؛ ولی تخم ها خصوصا بعد از خروج نوزاد حشره از آن ها راحت تر دیده می شوند. پوسته های خالی تخم حشره به صورت توده های سفیدی در نزدیکی قاعده مو دیده می شوند.

درمان بیماری شپش

اگر احتمال می دهید فرزندتان شپش دارد موهایش را بررسی کنید تا ببینید تخم حشره در آن ها هست یا خیر. با مرطوب کردن مو و شانه کردن با شانه ریز روی قطعه سفیدی از کاغذ می توان شپش را تشخیص داد. در صورتی که فرزند شما آلوده به شپش شده است باید همه اعضای خانواده نیز از نظر وجود شپش مورد بررسی قرار گیرند و به مدرسه کودک اطلاع داده شود. اگر کودک کمتر از 2 سال دارد یا حساسیت یا آسم دارد باید قبل از شروع درمان با پزشک مشورت نمایید.

لوسیون ها و شامپوهای خاصی بدون نیاز به نسخه پزشک برای درمان شپش وجود دارند. بعضی از ترکیب ها را فقط باید یک بار استفاده کرد و بعضی دیگر را باید ظرف چند روز مکرر به کار برد. همه اعضای خانواده حتی اگر علایم را نداشته باشند باید همزمان از این ترکیب استفاده کنند. همچنین تخم ها می توانند به لباس هم بچسبند. تمام لباس ها و وسایل شخصی از قبیل شانه و برس را باید به مدت 20 الی 30 دقیقه در آب جوش نگه دارید. طول عمر شپش 10 روز و طول عمر تخم آن سه هفته می باشد. اگر در مدرسه کودک تان شپش شایع شده است می توانید از مواد دافع شپش سر (قابل تهیه بدون نسخه پزشک) جهت پیشگیری استفاده کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...