دانشنامه فرزند

بیماری قلبی مادرزادی

دانشنامه فرزند: کودکی که بیماری قلبی مادرزادی دارد با یک یا چند اختلال شکلی در قلب به دنیا می آید. حدودا از هر 140 کودک یکی از آن ها با نقص قلبی به دنیا می آید.

بیماری قلبی مادرزادی چیست؟

بیماری قلبی مادرزادی به این دلیل رخ می دهد که ساختمان قلب به طرز صحیح و درستی تشکیل نشده است. شایع ترین نوع ناهنجاری قلبی مادرزادی، نقص دیواره بین بطنی قلب است. یک نقص نسبتا شایع دیگر باز ماندن مجرای سرخرگی است که در آن مجرای سرخی یعنی رگ خونی که در جریان خون کودک قبل از تولد به صورت یک کنار گذر عمل می کند بعد از تولد به جای اینکه بسته شود باز می ماند. دیگر ناهنجاری های شایع قلبی عبارتند از:

 • نقص دیواره بین دهلیزی یعنی وجود سوراخی بین دهلیزها (محفظه های فوقانی قلب)
 • تنگی دریچه آئورت
 • تنگی دریچه ریوی
 • جا به جایی سرخرگ های بزرگ که در آن محل آئورت و سرخرگ ریوی معکوس است.
 • تنگی آئورت
 • نواقص چهارگونه فالو (عبارت است از چهار ناهنجاری همزمان نقص دیواره بین بطنی قلب، تنگی سرخرگ ریوی، جا به جایی آئورت و بزرگی بطن راست)

علت بیماری قلبی مادرزادی

اگر زنی در اوایل دوران بارداری مبتلا به سرخجه شود یا مبتلا به دیابت باشد و آن را کنترل نکرده باشد یا داروهای معین را در زمان بارداری مصرف کند و یا کودک دیگری با نقص قلبی مادرزادی داشته باشد احتمال اینکه کودکی با نقص مادرزادی به دنیا بیاورد زیاد است.

علایم بیماری قلبی مادرزادی

علایم این بیماری به ماهیت و شدت نقص یا نواقصی که کودک دارد وابسته است. در برخی موارد علایم در زمان معاینات منظم نوزادان مشخص می شود و در مواردی نیز علایم بیماری تا چند سال بعد از تولد یا حتی بزرگسالی مشخص نمی شود. علایم احتمالی مختلف بیماری مادرزادی قلب عبارتند از:

 • صداهای غیر عادی قلب (سوفل قلبی). سوفل قلبی توسط معاینه با گوشی قابل تشخیص است. اغلب سوفل های قلبی نشانه این بیماری نمی باشند، اما در برخی موارد در اثر تنگی سرخرگ ریوی یا دریچه آئورت یا نقص قلبی دیگر به وجود می آید.
 • مشکلات تغذیه و کاهش وزن. در شیرخواران مبتلا به این بیماری عدم توانایی قلب در پمپ کردن خون به نحو موثر موجب کند غذا خوردن و عدم توانایی در تغذیه کامل می گردد. در چنین کودکی تنفس سریع می باشد و به خصوص پس از تغذیه عرق می کند.
 • مایل به آبی شدن زبان و لب ها (سیانوز). چندین نقص قلبی مانع از جریان موثر خون در ریه ها می شوند. در نتیجه خونی که توسط قلب به بدن می رسد اکسیژن کمتر از حد لازم دارد که موجب آبی شدن برخی از بافت ها می شود.
 • تنگی نفس هنگام فعالیت بدنی
 • کودکان مبتلا به این بیماری معمولا رشد کندتری نسبت به کودکان با قلب سالم دارند.

عوارض بیماری قلبی مادرزادی

کودکان مبتلا به این بیماری حتی اگر خفیف باشد ممکن است در معرض آندوکاردیت میکروبی قرار گیرند. در این عارضه، دریچه های قلب در اثر آلودگی به میکروب هایی که وارد جریان خون شده اند ملتهب می شوند. ورود میکروب ها به جریان خون معمولا در دندان پزشکی یا عمل جراحی رخ می دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...