دانشنامه فرزند

سرطان خون

دانشنامه فرزند: لوسمی به معنای خون سفید است. این بیماری یکی از چهار سرطان شایع در میان کودکان است. سرطان خون در کودکان عمدتا در سنین 3 تا 5 سال رخ می دهد.

سرطان خون چیست؟

در سرطان خون، مغز استخوان مقدار زیادی سلول سفید خون غیر عادی و مقدار کمی سلول های سفید عادی، سلول های قرمز و پلاکت تولید می کند. سلول های غیر عادی باعث آلوده شدن کبد، طحال و غدد لنفاوی می گردند. شایع ترین سرطان خون در کودکان سرطان خون حاد لنفوبلاستی است.

علایم سرطان خون

علایم سرطان خون حاد لنفوبلاستی عبارت اند از:

  • تب
  • کم خونی و پوست رنگ پریده که به راحتی کبود می شود.
  • کاهش وزن
  • کبودی غیر عادی به صورت نقاط مسطح صورتی یا ارغوانی روی پوست.
  • کم توانی
  • درد در استخوان ها و مفاصل دست و پا
  • تورم غدد لنفاوی گردن، زیر بغل و کشاله ران
  • خونریزی لثه ها

درمان سرطان خون

پزشک جهت تشخیص بیماری دستور آزمایش خون می دهد. در صورتی که با توجه به نتیجه آزمایش خون احتمال ابتلا به سرطان خون وجود داشته باشد کودک برای نمونه برداری از مغز استخوان در بیمارستان بستری می شود.
درمان سرطان خون حاد لنفوبلاستی در دو مرحله صورت می گیرد. مرحله اول که عمدتا 4 تا 6 هفته طول می کشد، داروهایی برای نابود ساختن سلول های سرطانی داده می شود. این مرحله که مرحله فروکش نام دارد تا زمانی که نمونه برداری از مغز استخوان نشان دهد دیگر سلول های غیر عادی وجود ندارد ادامه می یابد.

مرحله دوم معمولا 2 سال به طول می انجامد. در این مرحله کودک تحت دوره های درمانی فشرده ای قرار می گیرد تا هر گونه سلول سرطانی که ممکن است هنوز در بدن وجود داشته باشد نابود شوند. کودک باید تا حد امکان زندگی عادی داشته باشد، اما چون داروها احتمال ابتلا به عفونت های مختلف را افزایش می دهند باید او را از افراد مبتلا به عفونت های ویروسی مانند آبله مرغان یا سرخک دور نگه دارید. حدود 60 تا 70 درصد کودکانی که تشخیص سرطان خون حاد لنفوبلاستی در آن ها داده شده کاملا بهبود می یابند.

حمایت از بیماران مبتلا به سرطان خون

در حال حاضر سازمان هایی وجود دارند که از کودکان مبتلا به سرطان خون و خانواده های آن ها حمایت کرده و اطلاعات جامعی درباره این بیماری در اختیار آن ها قرار می دهند. برخی از این موسسات عبارتند از:

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...