دانشنامه فرزند

بزرگ شدن آدنوئیدها

دانشنامه فرزند: لوزه ها و آدنوئیدها با بزرگ شدن کودکان کوچک می شوند به طوری که تا سن بلوغ، تقریبا تمام بافت آدنوئیدها ناپدید شده و لوزه ها هم بسیار کوچک می گردند.

بزرگ شدن آدنوئیدها چیست؟

آدنوئیدها یا لوزه سوم تکه های بافت لنفاوی در قسمت بالایی گلو و پشت بینی هستند که بخشی از امکانات دفاعی بدن را علیه عفونت تشکیل می دهند. در بعضی از کودکان پس از عفونت های مکرر، آدنوئیدها بزرگ می شوند. بزرگ شدن آدنوئیدها باعث بسته شدن لوله ای که گوش را به حلق متصل می کند شده و در نتیجه مانع از عبور هوا یا تخلیه گوش میانی از طریق لوله های استاش می شوند و کودک دچار عفونت های مکرر گوش می گردد. ممکن است به التهاب گوش ترشحی و آسیب شنوایی منجر شود.

علایم بزرگ شدن آدنوئیدها

علایم احتمالی عارضه عبارتند از:

  • خرناس کشیدن در خواب
  • بیدار شدن مکرر در شب به دلیل اشکالات تنفسی که منجر به خستگی بیش از حد در روز بعد می شود.
  • نفس کشیدن از دهان و اغلب بد بو شدن نفس
  • صدای تو دماغی
  • سرفه های پی در پی به خصوص در شب
  • آبریزش و ترشح دائم از بینی

درمان بزرگ شدن آدنوئیدها

در صورت خفیف بودن علایم معمولا درمان خاصی لازم نیست، زیرا آدنوئیدها با بزرگ شدن کودک به طور طبیعی منقبض می شوند. اگر خرناس شدید باشد یا در گفتار اختلال ایجاد شود و یا مکرر کودک مبتلا به عفونت گوش شود باید مورد معاینه پزشک قرار گیرد. پزشک پس از معاینه، کودک را به یک متخصص گوش و حلق و بینی معرفی می کند. متخصص اندازه آدنوئیدها را با استفاده از تصویر رادیوگرافی بررسی می کند. گاهی برداشتن آدنوئیدها با جراحی توصیه می شود. اگر آدنوئیدها برداشته نشوند معمولا حدود 7 سالگی علایم شروع به فروکش می کند و در نوجوانی احتمالا کاملا ناپدید شوند، اما در صورت برداشتن آدنوئیدها قاعدتا کودک کمتر مبتلا به عفونت های تنفسی می شود و احتمال ابتلا به عفونت های گوش نیز کمتر است.

تنفس مداوم از طریق دهان باعث خشکی آن می شود و برای رفع خشکی بهتر است هوای اتاق کودک مرطوب باشد. بهتر است کودک به پهلو یا به رو بخوابد، زیرا در این وضعیت های خواب احتمال خرناس کشیدن کمتر است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...