دانشنامه فرزند

سینوزیت

دانشنامه فرزند: التهاب ویروسی یا باکتریایی سینوس های اطراف بینی را سینوزیت می نامند. سینوزیت بیش از همه در نوجوانان رخ می دهد.

سینوزیت چیست؟

سینوس ها حفره های پر از هوایی هستند که درون استخوان های صورت قرار گرفته اند. تعداد این سینوس ها در استخوان های صورت چهار جفت می باشد. این سینوس ها توسط مجرایی به حفره بینی راه دارند و ترشحات خود را از این طریق خارج می کنند. سینوس ها به وسیله غشای مخاطی پوشیده شده اند عفونت این غشاء مخاطی سبب التهاب آن و در نتیجه پیدایش سینوزیت می گردد. این بیماری به عنوان یکی از عوارض سرماخوردگی رخ می دهد. اگر یک عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی موجب التهاب بافت ها شود، مجراهایی که مخاط را به بیرون می رانند مسدود می شوند و در نتیجه مخاط در سینوس ها جمع می شود و امکان تکثیر میکروب ها فراهم می آید.

علایم سینوزیت

علایم ابتدایی سینوزیت مشابه سرماخوردگی معمولی می باشد که بیش از حد معمول طول کشیده است. علایم این بیماری عبارتند از:

  • گرفتگی بینی که به مدت ده روز یا بیشتر ادامه یابد.
  • ترشحات بینی سبز مایل به زرد
  • سرفه
  • احساس پر بودن یا درد در گونه ها یا گاهی پیشانی
  • گاهی درد شدید در دندان های عقبی ردیف بالا
  • تب مداوم با درجه پایین

درمان سینوزیت

در صورت مشاهده علایم، باید کودک هر چه سریع تر مورد معاینه پزشک قرار گیرد. در صورتی که پزشک سینوزیت را تشخیص دهد آنتی بیوتیک تجویز می کند و معمولا ظرف 7 روز عفونت از بین می رود. برای کاهش درد می توانید به کودک استامینوفن بدهید. مایعات فراوان بنوشانید. بخور حاوی تنتور بنزوئین (قابل تهیه بدون نسخه پزشک) اغلب انسداد بینی را به سرعت خوب می کند، بخور را می توان سه بار در روز تکرار کرد. مرطوب نگه داشتن هوا نیز ممکن است کمک کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...