دانشنامه فرزند

خروسک

دانشنامه فرزند: خروسک یا کروپ یا خناق یک بیماری حاد ویروسی است و معمولا ویروس پارا آنفولانزا موجب تورم و تنگی حنجره، نای و برونش های کودک می شود.

خروسک چیست؟

خروسک معمولا از یک عفونت ویروسی ناشی می گردد. به التهاب و تنگ شدن مجرای هوای اصلی منتهی به ریه ها خروسک می گویند. این بیماری معمولا در کودکان 6 ماهه تا 3 ساله شایع است. خروسک معمولا یک بیماری خفیف است، اما گاهی موجب اشکالات شدید تنفسی می شود و نیازمند درمان فوری می گردد.

علایم بیماری خروسک

خروسک با علایم سرماخوردگی از جمله آبریزش بینی و عطسه آغاز می شود و ممکن است ناگهانی ظاهر شود و ناگهان در شب دچار سرفه های خشک می شود و چون مجاری تنفسی او تنگ شده است به سختی می تواند هوا را درون ریه فرو ببرد و در نتیجه دچار نفس تنگی می گردد. پس از 1 یا 2 روز علایم زیر بروز می کند:

  • تنفس صدا دار
  • سرفه مداوم همراه با خشکی با صدای شبیه خروسک
  • گرفتگی و خس خس صدا

در موارد شدید ممکن است علایم زیر آشکار گردند:

  • اشکال در تنفس در حدی که صورت کودک به رنگ خاکستری یا آبی متمایل شود.
  • تنفس سریع در حد غیر عادی

حمله خروسک بیشتر در شب و اوایل صبح رخ می دهد و چند ساعت به طول می انجامد.

دکتر را خبر کنید: در صورتی که کودک دچار حمله خروسک شد فوراً با پزشک تماس بگیرید. اگر علایم بدتر شد یا علایم شدیدتری بروز کرد آمبولانس خبر کنید یا کودک را سریعاً به یک مرکز فوریت های پزشکی ببرید.

آرامش خود را حفظ کنید و به فرزند خود اطمینان دهید که مشکلی پیش نمی آید، زیرا استرس می تواند سختی تنفس او را به مراتب شدیدتر کند. درمان فوری خروسک قبل از رسیدن پزشک بخار آب است، یک دستگاه بخور سرد مناسب است.

درمان خروسک

پزشک کودک را مورد بررسی قرار می دهد و اطمینان حاصل می کند که بیماری کودک همین است یا بیماری مشابه دیگری همچون التهاب دریچه نای می باشد. در صورتی که کودک مبتلا به خروسک خفیف باشد اقدامات خانگی جهت تخفیف علایم توصیه می شود از جمله مرطوب نگه داشتن اتاق کودک و دادن شربت استامینوفن و مایعات گرم فراوان. کودک را به حمام ببرید و شیرهای آب داغ را باز کنید تا هوا به سرعت مرطوب شود، نیازی نیست کودک را زیر دوش ببرید تنها به مدت 20 دقیقه کودک را در هوای مرطوب در آغوش خود نگه دارید.

قاعدتا طرف مدت 5 روز بهتر خواهد شد. در موارد حاد، کودک معمولا در بیمارستان بستری می شود. برای تسهیل تنفس، اکسیژن یا داروهای استنشاقی داده می شود. اگر مجاری هوا شدیدا مسدود باشد ممکن است لوله ای از طریق بینی به داخل نای فرستاده شود. کودکان مبتلا به آسم ممکن است در معرض حمله های مجدد قرار داشته باشند. به چنین کودکانی داروهای پیشگیری از آسم توصیه می شود، همچنین پزشک ممکن است با مشاهده نخستین علایم حمله خروسک، داروهای استنشاقی کورتیکواستروئیدی تجویز نماید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 11 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...