دانشنامه فرزند

التهاب دریچه نای یا اپیگلوت

دانشنامه فرزند: التهاب دریچه نای یا تورم اپیگلوت که یک عفونت وخیم و به طور بالقوه کشنده است. عمدتا در کودکان 2 تا 6 ساله رخ می دهد. البته این بیماری در سال های اخیر که واکسن هموفیلوس آنفولانزا مورد استفاده قرار گرفته است و کودکان علیه آن واکسینه می شوند خیلی نادر شده است.

التهاب دریچه نای یا اپیگلوت چیست؟

اپیگلوت دریچه ای در بالای حنجره است که در هنگام بلع غذا بسته می شود تا مواد غذایی به داخل حنجره و مجاری تنفسی وارد نشوند. عفونت میکروبی به نام هموفیلوس آنفولانزا که غیر از ویروس آنفولانزا است، موجب تورم دریچه نای می شود و عبور هوا را متوقف می سازد.

علایم بیماری التهاب دریچه نای

این بیماری به طور ناگهانی رخ می دهد و حال عمومی کودک را بسیار بد می کند. علایم اصلی آن عبارتند از:

  • اشکال شدید در بلع
  • آبریزش دهان به دلیل ناتوانی در فرو بردن بزاق
  • تب
  • تنفس صدا دار که با تشدید بیماری آرام تر می شود.
  • کودک خودش را به جلو خم می کند و میل ندارد سرش را به هیچ سمتی بگرداند. علت، اشکال فزاینده در تنفس است که کودک با قرار دادن خود در این وضعیت هوا را بهتر به حنجره اش می رساند.
  • مایل به آبی شدن زبان و گاهی پوست

درمان التهاب دریچه نای

تورم اپیگلوت یک فوریت پزشکی است و باید سریعاً آمبولانس خبر کنید یا کودک را به بیمارستان برسانید. به خاطر داشته باشید که به هیچ وجه نباید سعی کنید به حلق کودک نگاه کنید، زیرا ممکن است کودک شروع به گریه کند. گریه کردن تولید ترشحات را افزایش می دهد که ممکن است مجرای هوا را که تنگ شده کاملا مسدود سازد.

پزشک جهت اطمینان از تشخیص رادیوگرافی تجویز می نماید. تزریق آنتی بیوتیک به داخل رگ انجام خواهد شد. در برخی موارد ممکن است لازم باشد با وارد کردن لوله ای از بینی به داخل نای، دریچه نای که ملتهب شده است دور زده شود. اگر کودک سریعاً تحت درمان قرار گیرد معمولا ظرف مدت یک هفته بهبود می یابد. کودکانی که یک بار به این بیماری دچار شده اند، قاعدتا در قبال آن مصونیت دائم می یابند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 10 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...