دانشنامه فرزند

آنفولانزا

دانشنامه فرزند: آنفولانزا یک عفونت ویروسی شبیه سرماخوردگی است، اما نشانه های شدیدتری ایجاد می کند. این بیماری ممکن است برای کودکان در همه سنین رخ دهد.

آنفولانزا چیست؟

این بیماری عفونت ویروسی نواحی فوقانی دستگاه تنفسی است. آنفولانزا بدن را ضعیف کرده و گوش ها و سینوس ها و سینه را مستعد یک عفونت ثانویه باکتریال می نماید. ویروس آنفولانزا با سرفه و عطسه و نیز تماس مستقیم پراکنده می شود و هر سال در سطوح کوچکی همه گیر می شود.

علایم بیماری آنفولانزا

نشانه های این بیماری 1 تا 3 روز پس از آلوده شدن بروز می کند و معمولا به سرعت تشدید می شود. علایم عبارتند از:

  • تب، معمولا بالای 39 درجه سانتی گراد
  • سرفه خشک
  • انسداد بینی
  • خستگی و ضعف و درد عضلانی
  • سردرد
  • گاهی گلو درد
  • گاهی اسهال و استفراغ

علایم معمولا در 2 تا 5 روز اول بیماری بیشترین شدت را دارد.

عوارض بیماری آنفولانزا

ویروس آنفولانزا ممکن است به ریه ها سرایت کند و موجب ذات الریه شود که اغلب عفونت میکروبی ثانوی نیز به دنبال دارد. همچنین عفونت ممکن است موجب سینوزیت گردد. کودکانی که مبتلا به بیماری های قلب، ریوی یا کلیوی مزمن، دیابت قندی، فیبروز کیسه ای یا ضعف دستگاه ایمنی هستند بیش از سایرین در معرض عوارض و این بیماری می باشند. تشنج ناشی از تب از عوارض احتمالی در شیرخواران است.

درمان بیماری آنفولانزا

بیماری آنفولانزا حدودا ظرف مدت 10 روز بهبود می یابد. کودک باید تا 24 ساعت بعد از قطع شدن تب در منزل استراحت نماید. برای تب و تسکین درد می توانید از استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید هرگز آسپرین به کودکان و نوجوانان به ویژه در بیماری آنفولانزا ندهید، زیرا آن ها را مستعد ابتلا به سندرم ری می سازد. مایعات زیاد بنوشانید و او را در اتاقی با تهویه مناسب و هوای مرطوب بخوابانید، دمای اتاق را تا قطع تب حدود 20 درجه سانتی گراد نگه دارید.

دکتر را خبر کنید: اگر فرزند شما کمتر از 2 سال سن دارد یا از افرادی است که احتمال ابتلا آن ها به عوارض بیماری زیاد است فوراً با پزشک تماس بگیرید. تب بالاتر از 40 درجه سانتی گراد، تنفس سریع در حد غیر عادی، خواب آلودگی و بی اشتهایی مواردی هستند که در صورت مشاهده باید سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک در صورت عفونت میکروبی آنتی بیوتیک تجویز می کند. اگر علایم شدید باشد یا کودک از افرادی باشد که احتمال ابتلای آن ها به عوارض بیماری زیاد است ممکن است در بیمارستان بستری شود. ویروس بیماری آنفولانزا دائما در حال تغییر ماهیت است، به همین دلیل واکسن سال قبل ممکن است موثر نباشد، لذا باید هر سال واکسن جدید تهیه شود تا موثر واقع گردد. به کودکانی که مبتلا به آسم، بیماری های مزمن ریه، بیماری های قلبی، دیابت و بعضی از بیماری های مغز و اعصاب هستند واکسن آنفولانزا توصیه می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 10 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...