دانشنامه فرزند

رینیت حساسیتی

دانشنامه فرزند: حساسیت فصلی یا حساسیت بینی که رینیت حساسیتی نامیده می شود ممکن است موجب ورم غشاء داخلی بینی شود و آلرژی بینی را به وجود آورد.

رینیت حساسیتی یا آلرژی بینی چیست؟

التهاب غشاء بینی در اثر واکنش حساسیتی، رینیت حساسیتی نامیده می شود. این بیماری به دو صورت ممکن است وجود داشته باشد:

  • تب یونجه که نوع فصلی آن است که کودک فقط در فصل بهار و تابستان دچار حساسیت می شود.
  • نوع سالیانه که در تمام سال ممکن است حساسیت رخ دهد.

رینیت حساسیتی اغلب به صورت خانوادگی بروز می کند و در میان کودکانی که حساسیت های دیگر نیز دارند شایع است. این حساسیت با استنشاق مواد حساسیت زا بروز می کند. شایع ترین این مواد گرده علف های هرز، چمن و درخت می باشند. رینیت حساسیتی سالیانه بیشتر در اثر گرد و غبار خانه، پوسته های مرده بدن حیوانات یا هاگ کپک ها ناشی می شود.

علایم رینیت حساسیتی

علایم هر دو شکل رینیت حساسیتی مشابه است. هر چند نوع سالیانه معمولا خفیف تر می باشد. این نشانه ها عبارتند از:

  • ابتدا، احساس خارش در چشم ها، بینی و حلق
  • انسداد و آبریزش بینی
  • عطسه
  • سرخی، درد و آبریزش چشم ها
  • گاهی، خشکی پوست
  • در برخی کودکان به وجود آمدن هاله قهوه ای تیره در زیر پلک پایین

درمان رینیت حساسیتی

ابتدا باید ماده حساسیت زا را شناسایی کرده و از قرار گرفتن کودک در معرض آن جلوگیری کنید. در صورتی که کودک حساسیت فصلی دارد بهتر است در فصل گرده افشانی تا حد امکان در خانه بماند. در روزهای گرم و خشک که نسیم نیز می وزد مقدار گرده گیاهان در هوا بیشتر است. در چنین روزهایی پنجره ها را ببندید و همه سطوح خانه را با پارچه نمدار پاک کنید. بالش کودک را در یک پوشش پلاستیکی قرار دهید و از بالش یا رختخواب پر شده از پر حیوانات یا مواد شیمیایی استفاده نکنید. اگر عامل حساسیت زا قارچ است بهتر است اتاق خواب کودک به خوبی تهویه شود تا عاری از کپک و غبار گردد اگر حشره بید در خانه وجود دارد با به کار بردن اسپری های حشره کش آن ها را از بین ببرید. اگر به پوسته های مرده حیوانات حساسیت دارد باید او را از حیوانات دور نگه دارید.

استفاده از آنتی بیوتیک خوراکی برای حساسیت فصلی مفید است، اما روی رینیت حساسیت سالیانه اثری ندارد یا اثر آن اندک است. در صورتی که علایم شدید باشند یا حساسیت بهبود نیابد پزشک احتمالا یک اسپری بینی حاوی کروموگلیکات سدیم یا یک ماده کورتیکواستروئیدی برای کاهش علایم بیماری تجویز می نماید. در اغلب کودکان رینیت حساسیتی با بزرگ شدن کودک کاهش می یابد و نهایتا از بین می رود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...