دانشنامه فرزند

شوک آنافیلاکتیک

دانشنامه فرزند: شوک آنافیلاکتیک یا آنافیلاکسی یک واکنش حساسیتی شدید و نادر است که اگر درمان فوری صورت نگیرد می تواند کشنده باشد. شوک آنافیلاکتیک در اثر عکس العمل شدید بدن به مواد حساسیت زا ایجاد می شود.

شوک آنافیلاکتیک چیست؟

گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن به اشتباه به برخی از مواد بی ضرر واکنش شدید نشان می دهد. واکنش نسبت به نیش حشرات مثل زنبور، داروهای خاص به خصوص پنی سیلین و مشتقات آن و برخی غذاها مانند تخم مرغ، بادام زمینی و شیر گاو شایع ترین علل شوک آنافیلاکتیک هستند. شوک آنافیلاکتیک معمولا طی 30 دقیقه و در بسیاری از موارد بلافاصله پس از تماس با ماده آلرژی زا رخ می دهد که موجب تنگی مجاری هوا و افت ناگهانی فشار خون می شود.

علایم شوک آنافیلاکتیک

در ابتدا ممکن است کودک احساس خارش یا سوزش در لب ها، دهان یا گلو کند. علایم زیر نیز ممکن است به فاصله کمی بروز کنند:

  • لکه های برآمده و خارش دار روی بدن مانند کهیر
  • تورم پوست، لب ها و زبان
  • رنگ پریدگی پوست و عرق کردن، گاهی پوست به رنگ قرمز یا آبی در می آید.
  • پف کردن صورت و گردن
  • خس خس و اشکال در تنفس
  • درد شکم و گاهی اسهال یا استفراغ
  • ضربان تند یا نامنظم شدن ضربان قلب
  • بی حالی، خواب آلودگی غیر عادی یا بیهوشی
  • در شیرخواران خودداری از نوشیدن و گاهی ریختن آب دهان در اثر عدم توانایی فرو بردن آن

درمان شوک آنافیلاکتیک

در صورتی که هر یک از علایم این بیماری را در فرزند خود مشاهده کردید سریعاً آمبولانس خبر کنید یا او را به بیمارستان ببرید. تا زمانی که آمبولانس برسد کودک را به حالت نیمه نشسته قرار دهید تا تنفس آسان تر شود. در این مدت کودک نباید چیزی بخورد یا بنوشد. اگر استفراغ کرد او را در وضعیت احیا قرار دهید.

دکتر را خبر کنید: جهت پیشگیری از شوک آنافیلاکتیک باید کودک از ماده ای که موجب واکنش از او شده پرهیز کند. پزشک ممکن است یک سرنگ آدرنالین برای استفاده در موارد ضروری به شما بدهد. موضوع حساسیت کودک را به مهد کودک یا مدرسه او اطلاع دهید.

پزشک فوراً به کودک آدرنالین تزریق خواهد کرد تا فشار خون او که پایین رفته است بالا بیاید. اگر کودک دچار مشکل تنفسی گردد لوله ای وارد نای او می کنند تا تهویه مکانیکی صورت گیرد. جهت کاهش تورم و تسکین خارش، داروی کورتیکواستروئیدی یا آنتی هیستامین تزریق می شود. ممکن است جهت بازگشت فشار خون به سطح عادی مایعات داخل وریدی تزریق شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 4.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...