دانشنامه فرزند

برونشیت

دانشنامه فرزند: مجاری تنفسی بزرگ تر داخل ریه ها به نام برونش یا نایژه و مجاری تنفسی کوچک تر برونشیول یا نایژک خوانده می شوند.

برونشیت چیست؟

التهاب نایژه ها (دیواره داخل مجاری تنفسی) برونشیت نام دارد. این بیماری معمولا به دنبال ابتلای برونش ها به ویروس های سرماخوردگی، آنفولانزا، پارا آنفولانزا و ویروس های دیگر به وجود می آید و به صورت حاد و مزمن خواهد بود. این بیماری به خصوص در فصل پاییز و زمستان بروز می کند. اصطلاحا می گویند سرماخوردگی به سینه ریخته است. برونشیت معمولا در کودکان بالای یک سال یک بیماری جدی نیست. برونشیت حاد بیشتر در کودکان و افراد سالخورده دیده می شود.

علایم بیماری برونشیت

کودک ممکن است 2 یا 3 روز قبل از ظهور برونشیت آبریزش بینی داشته باشد. علایم اصلی این بیماری عبارت اند از:

  • سرفه مداوم که در ابتدا به صورت خشک است، اما بعد از مدتی خلط دار می گردد. عفونت میکروبی باعث ایجاد خلط سبز مایل به زرد می شود.
  • خس خس و تنگی نفس
  • گاهی تب
  • رنگ پریدگی و بی حالی
  • بی اشتهایی
  • ممکن است کودک به دلیل بلعیدن خلط دچار استفراغ شود و از این طریق آن ها را برخواهد گرداند.

درمان بیماری برونشیت

اتاق کودک را مرطوب و نیم گرم نگه دارید. به کودک نوشیدنی های گرم بدهید تا سرفه اش تسکین یابد. جهت کاهش تب می توانید از شربت یا قطره استامینوفن استفاده کنید. به فرزندتان کمک کنید تا ترشحاتی که در برونش های او در نتیجه تورم به وجود آمده است را خارج کند. برای این کار کودک را به شکم روی زانوهای خود بخوابانید و به پشت او بزنید تا ترشحات جمع شده دفع گردد. برای کودک بزرگ تر می توانید از بخور استفاده کنید و درون آب آن ماده ضد احتقان تنتور بنزوئین بریزید. کودک بعد از چند روز بهتر می شود و ظرف یک هفته کاملا بهبود می یابد، اما اگر بعد از گذشت یک روز هیچ پیشرفتی در بهبودی اش حاصل نشد باید توسط پزشک معاینه شود.

دکتر را خبر کنید: اگر تنفس کودک به حد غیر عادی سریع شد یا تب او بالاتر از 39 درجه سانتی گراد رفت فوراً با پزشک تماس بگیرید. اگر کودک دچار خواب آلودگی شد یا از خوردن امتناع کرد آمبولانس خبر کنید.

پزشک کودک را معاینه خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که عارضه وخیم تری همچون ذات الریه یا برونشیولیت ندارد. در صورتی که احتمال ابتلا به عفونت میکروبی باشد پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. همچنین پزشک برای تخفیف خس خس سینه ممکن است داروی باز کننده مجاری هوا تجویز کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...