دانشنامه فرزند

برونشیولیت

دانشنامه فرزند: برونشیولیت یک عفونت ویروسی حاد ریه ها است که موجب التهاب نایژک ها (کوچک ترین مجاری هوای ریه) می شود. این بیماری معمولا در ماه های زمستان به طور همه گیر شایع می شود.

برونشیولیت چیست؟

برونشیولیت یا برونکیولیت یک بیماری ویروسی تنفسی است که لوله های بسیار باریک انتهای برونش ها که برونشیول نام دارند را درگیر می کند و در نتیجه برونشیول ها پر از ترشح می گردند و موجب می شود کودک نتواند به راحتی تنفس کند و خس خس می کند. رفتن به مهد کودک در دوران شیرخواری، مسافرت و سیگار کشیدن در محل نگهداری کودک عوامل مستعد کننده ابتلا به این بیماری می باشند. برونشیولیت که عمدتا در کودکان زیر یک سال رخ می دهد می تواند بیماری وخیمی باشد. این کودکان در آینده آمادگی ابتلا به بیماری آسم را دارند.

علایم بیماری برونشیولیت

علایم این بیماری در ابتدا مشابه سرماخوردگی می باشد. پس از 2 تا3 روز علایم زیر بروز می کند:

  • سرفه خشک و خشن
  • خس خس سینه یا تنفس سریع و مشکل یا هر دو. در برخی شیر خواران مکث های طولانی (بیش از 10 ثانیه) بین نفس ها رخ می دهد.
  • امتناع از خوردن
  • آبی شدن لب ها و زبان
  • خواب آلودگی غیر عادی

درمان برونشیولیت

در صورت مشاهده علایم این بیماری در کودکان زیر یک سال باید فوراً آن ها را به بیمارستان ببرید. در برونشیولیت خفیف پزشک داروی باز کننده مجاری هوا را تجویز می کند و به شما توصیه می کند که در منزل از کودک مراقبت کنید. تعداد دفعات غذای کودک را بیشتر و حجم هر وعده را کمتر کنید. مایعات فراوان به او بنوشانید. قطره یا شربت استامینوفن می تواند برای پایین آوردن تب مفید باشد. کودک را روی پاهای خود به شکم بخوابانید و به آرامی به پشت او بزنید تا خلط غلیظ در ریه ها خارج شود. برونشیولیت خفیف ظرف مدت یک هفته بهبود می یابد.

در برونشیولیت شدید نیاز به درمان در بیمارستان می باشد ممکن است اکسیژن در داخل کیسه پلاستیکی که روی سر او گذاشته می شود داده شود. تغذیه نیز از طریق گذراندن لوله ای از بینی یا گاهی به صورت وریدی انجام می گیرد. در موارد شدیدتر نیز ممکن است تهویه مکانیکی لازم باشد. حداکثر پس از هفت روز کودک شروع به تغذیه عادی می کند و می تواند از بیمارستان مرخص شود، اما سرفه ممکن است تا 6 هفته دوام یابد.
برونشیولیت موجب لطمه دائمی به ریه ها نمی شود، اما بسیاری از کودکانی که به این بیماری مبتلا می شوند تا چند سال بعد وقتی سرما می خورند دچار خس خس سینه می شوند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 9 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...