دانشنامه فرزند

سینه پهلو یا ذات الریه

دانشنامه فرزند: ذات الریه یا سینه پهلو یا پنومونی یک بیماری حاد و شدید است و کودکان خردسال باید در بیمارستان درمان شوند، زیرا ممکن است کودک به اکسیژن نیاز پیدا کند.

سینه پهلو یا ذات الریه چیست؟

در صورتی که ریه ها به علت یک عفونت ویروسی یا میکروبی یا عدم عملکرد مناسب دچار التهاب گردند، سینه پهلو نامیده می شود. این بیماری غالبا از عوارض عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا یا بیماری های عفونی همچون آبله مرغان می باشد. کودکان مبتلا به فیبروز کیسه ای بیشتر در معرض ابتلا به سینه پهلو می باشند. سینه پهلو موجب می شود که بعضی از کیسه های هوای داخل ریه پر از مایع شوند و در عکس رادیوگرافی بخش های مبتلا شده به صورت سایه سفید رنگ خود را نشان می دهند.

علایم بیماری سینه پهلو یا ذات الریه

علایم ذات الریه باکتریایی به صورت ناگهانی ظاهر می شوند، ولی ذات الریه ویروسی علایمی خفیف تر دارد که به آرامی و به طور پیوسته باعث بدتر شدن کودک می گردد. سینه پهلو ممکن است با علایم سرماخوردگی همچون عطسه و آبریزش بینی شروع شود و سپس علایم زیر بروز کنند:

  • سرفه. بیماری در کودکان با سنین بالاتر تولید خلط مایل به زرد، مایل به سبز یا خون آلود می کند.
  • تنفس دشوار و سریع
  • تب
  • سردرد
  • استفراغ و اسهال
  • در سینه پهلو باکتریایی خواب آلودگی، آبی شدن لب ها و زبان و خودداری از خوردن و آشامیدن و به طور نادر درد شکم و سفتی گردن

درمان سینه پهلو یا ذات الریه

سینه پهلو یک بیماری اورژانسی می باشد و در صورت مشاهده علایم ذکر شده باید آمبولانس خبر کنید. جهت تشخیص بیماری، پزشک با گوشی به سینه کودک گوش می دهد و حتی ممکن است نمونه از خلط حلق یا خون او را برای شناسایی عفونت به آزمایشگاه بفرستد. گاهی نیاز به رادیوگرافی از سینه می باشد. اگر سینه پهلو باکتریایی باشد پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند و کودک را در بیمارستان بستری می کند، زیرا ممکن است اکسیژن داده شود و در موارد نادری تهویه مکانیکی نیز لازم شود.

پس از حدود چهار روز قاعدتا کودک می تواند مرخص شود. هر چند سرفه کودک ممکن است تا دو هفته پس از بهبودی ادامه یابد. در سینه پهلو ویروسی استفاده از آنتی بیوتیک تاثیری ندارد و درمان به استراحت در منزل و استفاده از مایعات فراوان محدود می شود. اگر کودک شیر خوار است دفعات شیر خوردن را زیاد و مقدار هر دفعه را کم کنید. کم آبی در اثر تنفس سریع و تب از عوارض جانبی این بیماری است، پس نوشاندن مایعات به اندازه کافی حیاتی می باشد. برای کاهش تب و تسکین سردرد می توانید از شربت یا قطره استامینوفن استفاده کنید. پس از بهبود بیماری کودک تا یک هفته نباید ورزش شدید کند و اگر هوا مرطوب یا خیلی سرد نباشد بیرون رفتن ضرری ندارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 52 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...