دانشنامه فرزند

تشنج ناشی از تب

دانشنامه فرزند: تشنج ناشی از تب معمولا در کودکان بین سنین 6 ماه تا 5 سال شایع است. تشنج با اینکه وحشت آور است، اما بی ضرر و بی خطر می باشد.

تشنج ناشی از تب چیست؟

تشنج ناشی از تب از بالا رفتن سریع دمای بدن ناشی می شود. معمولا در شروع بیماری های همراه با تب مانند بیماری عفونی دستگاه تنفس فوقانی همچون سرماخوردگی و دمای بالاتر از 39 درجه رخ می دهد. شایع ترین سن تشنج ناشی از تب بین 12 تا 18 ماهگی می باشد. کودکان به این دلیل که هنوز مغزشان کامل نشده است به این نوع تشنج دچار می شوند.

علایم تشنج ناشی از تب

نخستین مرحله تشنج حدود 30 ثانیه طول می کشد و ممکن است با این علایم همراه باشد:

  • بیهوشی
  • سخت شدن بدن
  • توقف تنفس تا 30ثانیه. تنفس وقتی مجدد آغاز شد، ممکن است کم عمق و نا محسوس باشد.
  • دفع غیر ارادی ادرار یا مدفوع یا هر دو

مرحله دوم معمولا کمتر از 5 دقیقه طول می کشد. در این مدت کودک بیهوش می ماند و ممکن است علایم زیر نیز وجود داشته باشد:

  • حرکات تشنج آمیز دست و پا یا صورت یا هر دو
  • بالا رفتن چشم ها و پدیدار شدن سفیدی چشم

در پایان مرحله دوم کودک هشیاری خود را به دست می آورد و ممکن است به مدت یک یا دو ساعت به خواب عمیق برود. هنگام بیدار شدن ممکن است گیج، خواب آلود و بد اخلاق باشد.

درمان تشنج ناشی از تب

اگر کودک دچار تب شد در طول 24 ساعت اول باید تب او را پایین بیاورید تا از تشنج پیشگیری شود. در صورتی که کودک دچار تشنج شد باید او را در وضعیت احیا قرار دهید و برای کاهش تب اقدام کنید تا از تشنج مجدد پیشگیری شود.

دکتر را خبر کنید: اگر کودک دچار تب بالای 39 درجه سانتی گراد شد سریعاً به پزشک مراجعه نمایید. اگر تشنج بیش از 5 دقیقه طول کشید یا با وجود مصرف دیازپام بیش از 15 دقیقه به طول انجامید باید آمبولانس خبر کنید.

در صورتی که برای اولین بار کودک دچار تشنج شود در بیمارستان بستری می گردد تا آزمایش مننژیت و آزمایش های دیگر برای شناسایی علت تب صورت گیرد. در صورت وجود عفونت میکروبی آنتی بیوتیک تجویز می شود. همچنین پزشک دیازپام که یک داروی ضد تشنج است برای استفاده در منزل تجویز خواهد کرد، تنقیه آن به مقعد کودک هنگام تشنج مدت تشنج را کوتاه خواهد ساخت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 5 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...