دانشنامه فرزند

درمان بیماری صرع

دانشنامه فرزند: صرع یک اختلال مغزی است که باعث می شود فرد مستعد ابتلا به تشنج گردد. سلول های عصبی در مغز به طور مداوم به یکدیگر سیگنال های الکتریکی ارسال می کنند. هنگامی که این روند طبیعی قطع شود می تواند منجر به تشنج گردد.

در هنگام غش چه باید کرد؟

اگر کودک شما دچار حمله صرع بزرگ شد او را در وضعیت احیا قرار دهید و صبر کنید تا به طور کامل به خود آید. اندام های کودک را صاف نکنید. لباس های او را از اطراف گردن و سینه باز کنید. در هنگام قفل شدن دندان های کودک سعی نکنید آن ها را از هم جدا کنید یا چیزی در دهانش بگذارید. با لحنی آرام و اطمینان بخش با کودک صحبت کنید و سعی نکنید با سیلی زدن یا تکان دادن کودک را متوقف سازید.

دکتر را خبر کنید: اگر کودک مبتلا هرگز دچار حمله صرع بزرگ نشده است یا اگر بیش از ده دقیقه ناهشیار ماند حتی اگر حمله برای اولین بار نباشد آمبولانس خبر کنید یا کودک را به نزدیک ترین بیمارستان ببرید.

درمان بیماری صرع

صرع به خودی خود بیماری کشنده ای نیست. بسیاری از کودکان مبتلا به صرع کوچک در بزرگسالی به طور کامل بهبود پیدا کنند. پزشک احتمالا از شما می خواهد رفتار کودک و علایم او را قبل از حمله، در حین و بعد از آن شرح دهید. معمولا برای کمک به تعیین نوع صرع نوار مغزی گرفته می شود. اسکن مغز نیز برای تعیین اینکه ناهنجاری ساختاری در مغز وجود دارد یا خیر انجام می شود. گاهی آزمایش خون برای مشخص کردن دیگر علل احتمالی حمله مانند پایین بودن قند خون صورت می گیرد.

کودکان مبتلا به صرع نیاز به توجه خاص در تمام طول زندگی خواهند داشت و نیاز به مصرف منظم داروهای ضد تشنج دارند. داروهای ضد تشنج معمولا تا 2 الی 4 سال بعد از آخرین حمله داده می شود و ممکن است پس از آن به تدریج ظرف چند ماه قطع شود. اگر دارو حمله های کودک را مهار نکند و اسکن مغزی ناهنجاری ساختاری در مغز را نشان دهد در موارد بسیار نادری امکان عمل جراحی برای رفع مشکل مغزی بررسی می شود.

بیش از دو سوم کودکان مبتلا به صرع بزرگ که مدت 2 سال به آن دچار نشده اند دیگر هیچگاه به آن مبتلا نمی شوند و بعد از بلوغ نیاز به هیچ گونه درمان دارویی ندارند. آینده بیماری برای کودکان مبتلا به حمله صرع کوچک کمتر قابل پیش بینی است. بیشتر کودکان حتی آن ها که بعد از بزرگ شدن کماکان به بیماری دچارند به معلولیت دیگری مبتلا نمی شوند و می توانند به مدرسه های معمولی بروند و در بیشتر ورزش ها شرکت کنند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...