دانشنامه فرزند

میگرن

دانشنامه فرزند: سردرد می تواند علامت شروع بیماری های بسیاری از قبیل سرماخوردگی تا عفونت های بسیار جدی و خطرناک باشد. در سن 7 سالگی حدود 40 درصد از کودکان دچار سردرد می شوند.

میگرن چیست؟

کودکان مبتلا به میگرن غالبا سابقه خانوادگی این بیماری را دارند و در بین سنین 5 تا 8 سال شایع است، هر چند که ممکن است در هر سنی رخ دهد. میگرن معمولا درد یک طرفه و ضربان دار دارد و اغلب با فعالیت های بدنی شدیدتر می شود. شایع ترین عامل محرک حمله های میگرن فشار احساسی و استرس است. زیاد قرار گرفتن زیر آفتاب و برخی غذاها مانند مرکبات یا پنیر، گرسنگی و خستگی از دیگر محرک های احتمالی هستند.

علایم میگرن

حمله های میگرن به ندرت بیش از یک یا دو بار در ماه رخ می دهد. اندکی از کودکان علایم اخطار دهنده اولیه مانند دیدن نورهای چشمک زن یا خطوط زیگزاگ می بینند. علایم احتمالی بعدی که از 2 ساعت تا 2 روز طول می کشند عبارتند از:

  • درد در یک طرف سر یا هر دو طرف آن
  • استفراغ
  • نور و صدا گریزی
  • منگی و سرگیجه
  • احساس مور مور شدن، ضعف یا کرخی یکی از دست ها و پاها
  • در برخی میل شدید به غذا و در برخی دیگر بی اشتهایی
  • گاهی تغییر در خلق و خوی

درمان میگرن

عواملی که باعث تحریک میگرن می شوند را شناسایی کنید و فرزند خود را از آن ها دور نگه دارید. داشتن برنامه تغذیه و خواب منظم می تواند باعث آرامش هر چه بیشتر کودک گردد. پزشک ممکن است داروهای ضد تهوع برای جلوگیری از استفراغ در حین حمله های میگرن تجویز نماید. اگر حمله های میگرن مداوم باشند ممکن است پروپرانولول که داروی پیشگیری از میگرن است تجویز شود. خوردن استامینوفن و استراحت در یک اتاق تاریک می تواند به تسکین درد کمک کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...