دانشنامه فرزند

التهاب گوش داخلی

دانشنامه فرزند: گوش داخلی حاوی محفظه هایی پر از مایع است که با حفظ تعادل بدن ارتباط دارند. التهاب گوش داخلی غالبا به عنوان یکی از عوارض عفونت ویروسی رخ می دهد و منجر به احساس های ناخوشایند سرگیجه و تهوع می شود.

التهاب گوش داخلی چیست؟

ساختمان عقبی گوش که موجب درک شنوایی می گردد در گوش داخلی قرار گرفته است. ابتلا به ویروس ها مخصوصا ویروس سرخجه، ویروس سیتومگال، ویروس اوریون و ویروس سرخک در دوران بارداری و سپس در دوران کودکی ممکن است گوش داخلی را تخریب نماید و موجب کری عصبی در جنین گردد. ویروس سیتومگال شایع ترین ویروسی است که موجب کری عصبی در جنین می گردد. با تشخیص به موقع این ویروس در دوران نوزادی و شیرخواری می توان از کم شدن شنوایی جلوگیری کرد.

علایم التهاب گوش داخلی

علایم التهاب گوش داخلی به صورت دوره های 5 تا 15 دقیقه ای بروز می کند. ممکن است چندین دوره از نشانه ها ظرف یک روز رخ دهند. علایم اصلی عبارتند از:

  • دوران سر، یعنی این احساس که همه چیز به طور غیر قابل کنترلی می چرخد.
  • ناپایداری و به زمین افتادن، کودک برای نگه داشتن خود به دیوار و اثاثیه منزل تکیه می کند.
  • تهوع و استفراغ
  • سرگیجه ناگهانی

درمان التهاب گوش داخلی

پزشک توسط معاینه بالینی و پرسش در مورد علایم بیماری می تواند التهاب گوش داخلی را تشخیص دهد. ممکن است نوع خاصی از شربت آنتی هیستامین برای تسکین استفراغ و سرگیجه تجویز شود و هیچ درمان دیگری لازم نیست.
التهاب گوش داخلی معمولا ظرف مدت 1 تا 2 هفته بهبود می یابد، اما گاهی ممکن است چند ماه طول بکشد. هر چند این عارضه می تواند ترس آور باشد، اما منجر به هیچ گونه معلولیت دائمی نمی شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 16 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...