دانشنامه فرزند

التهاب ملتحمه در نوزادان

دانشنامه فرزند: ورم ملتحمه به معنای آماس و تورم، قرمزی سطح داخلی پلک ها (ملتحمه پلکی) و قسمت سفید کره چشم (ملتحمه چشمی) می باشد. در نوزادان ورم ملتحمه ناشی از میکروب سوزاک و میکروب کلامیدیا می باشد.

ورم ملتحمه ناشی از میکروب سوزاک

اگر در هنگام زایمان، مادر دچار سوزاک دستگاه تناسلی باشد چشم نوزاد در هنگام تولد و عبور از مجرای تناسلی مادر به میکروب سوزاک آلوده می شود و 2 تا 5 روز بعد از تولد، ملتحمه چشم نوزاد پر از ترشح چرکی خواهد شد. همچنین ممکن است در چشم نوزاد خونابه ایجاد شود. در چنین حالتی پزشک بلافاصله کودک را برای انجام کشت ترشح چشم و تایید میکروب سوزاک به آزمایشگاه می فرستد و در صورت تایید درمان با آنتی بیوتیک صورت می گیرد.

ورم ملتحمه ناشی از میکروب کلامیدیا

کلامیدیا میکروبی است که در زمان تولد به هنگام عبور از مجرای تناسلی مادر، وارد چشم نوزاد می گردد و پس از 5 تا 14 روز چشم نوزاد مبتلا می شود. این نوع ورم ملتحمه در نوزادان شایع است. پزشک با توجه به زمان پیدایش این نوع التهاب ملتحمه آن را تشخیص می دهد و با آنتی بیوتیک درمان می کند. با درمان سریع نوزادی که در حین زایمان به این عارضه مبتلا شده قاعدتا بهبودی کامل می یابد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...