دانشنامه فرزند

انسداد مجرای اشکی

دانشنامه فرزند: مجرای اشکی کانال هایی هستند که بین گوشه داخلی پلک چشم و مجرای بینی هر طرف صورت وجود دارند و مایع اضافی را از چشم ها به داخل بینی هدایت می کنند.

انسداد مجرای اشکی چیست؟

گاهی یک یا هر دو مجراهای اشکی نوزاد به هنگام تولد با سلول های مرده مسدود می شود و امکان تخلیه مایع اشک از بین می رود، بنابراین چشم کودک دائم آب می دهد. انسداد مجرای اشکی نوع دیگری از چشم درد خفیف است. در حدود 6 درصد از نوزادان به هنگام تولد به آن مبتلا می شوند. این عارضه بسیار شایع است، اما خطرناک نیست.

علایم انسداد مجرای اشکی

از دو تا چهار هفته پس از تولد، به علت انسداد مجرای اشکی معمولا یک چشم کودک آبکی و پر از اشک می باشد. علایم اصلی این عارضه عبارتند از:

  • آبریزش مداوم چشم، حتی زمانی که کودک گریه نمی کند.
  • به علت بسته بودن مجرای اشکی چشم آمادگی ابتلا به عفونت را دارد. اگر چشم عفونی شده باشد وجود چرک در گوشه داخلی چشم و تورم کناره بینی زیر گوشه داخلی چشم.

درمان انسداد مجرای اشکی

پزشک پس از معاینه چشم اگر عفونت وجود نداشته باشد ماساژ چشم را توصیه می کند. ماساژ دادن به باز شدن مجرای اشکی کمک می کند. شما باید هر دو تا سه ساعت یک بار مجرای اشکی را ماساژ دهید به این ترتیب که انگشت خود را از گوشه داخلی چشم از بالا به پایین در امتداد بینی به آرامی فشار دهید تا مجرا باز شود، ولی اگر چشم عفونی باشد ماساژ را باید از پایین به بالا انجام دهید تا ترشحات جمع شده در مجرا خارج گردد. برای عفونت چشم، پزشک پماد آنتی بیوتیک تجویز می نماید. عفونت معمولا ظرف یک هفته بهبود می یابد. تقریبا در همه موارد مجرای اشکی تا یک سالگی بهبود می یابد، اما اگر تا این سن مجرا باز نشود پزشک ممکن است کودک را به یک جراح چشم معرفی کند. جراح تحت بیهوشی عمومی انسداد مجرای اشک را با یک میله فلزی نازک برطرف می سازد. وقتی که انسداد مجرا برطرف شود، قاعدتا باید آب دادن چشم ها متوقف شود و کودک شما کمتر در معرض عفونت چشم ها خواهد بود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 14 کاربر 4.1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...