دانشنامه فرزند

گل مژه

دانشنامه فرزند: تورم و قرمزی کوچکی که در لبه پلک در محل فولیکول مو (محلی که مو از پلک بیرون می آید) و غدد لبه پلک ها به وجود می آید را گل مژه می نامند. گل مژه ها معمولا دردناک و حساس می باشند.

گل مژه چیست؟

گل مژه عفونت پیاز موهای مژه ها می باشد و درست شبیه کورک در سایر نقاط بدن می باشد. گل مژه ها به علت میکروب های عادی و معمولا میکروب استافیلوکوک است. گل مژه به تدریج رشد می کند تا مرکز آن برجسته و سفید رنگ گردد و سپس سر باز می کند و ماده چرکی از آن خارج می شود.

علایم گل مژه

علایم اصلی گل مژه عبارتند از:

  • توده چرکی زرد رنگ روی پلک واقع در پیرامون قاعده یک مژه
  • تورم و التهاب پوست پلک دور توده چرکی
  • درد دائمی یا هنگام لمس کردن پلک

درمان گل مژه

گل مژه معمولا ظرف چند روز بهبود می یابد. پلک مبتلا را باید روزانه چهار بار و هر بار 15 دقیقه کمپرس گرم نمایید. به این صورت که حوله کوچک یا گلوله پنبه تمیزی را در آب گرم خیس کنید و روی محل گل مژه بگذارید. این عمل سبب می شود که جریان خون ناحیه گل مژه افزایش و عفونت بهبود یابد. اگر بعد از دو روز کمپرس با آب گرم ضایعه بهبود نیافت یا پلک متورم گردید یا اگر کودک مکررا دچار گل مژه می شود باید مورد معاینه پزشک قرار گیرد. پزشک معمولا پماد چشمی آنتی بیوتیک تجویز می کند که زدن پماد به مدت سه یا چهار روز ممکن است از عود کردن گل مژه پیشگیری کند. از دست زدن به گل مژه خودداری کنید تا از گسترش عفونت پیشگیری شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...