دانشنامه فرزند

بلفاریت

دانشنامه فرزند: بلفاریت التهاب لبه پلک هاست. این اختلال هر چند موجب ناراحتی شخص می شود، اما خطرناک نیست. بلفاریت یک بیماری چشم شایع است و باعث قرمزی پلک می شود.

بلفاریت چیست؟

در بسیاری از موارد بلفاریت با شوره سر ارتباط دارد و اغلب در کودکان مبتلا به التهاب پوست سبوریک رخ می دهد. گاهی نیز در اثر عفونت ویروسی یا میکروبی رخ می دهد. به دلیل عدم تعادل هورمونی منجر به اختلال در غدد چربی پلک می شود.

علایم بلفاریت

علایم اصلی این بیماری عبارتند از:

  • احساس سوزش، قرمزی و خارش در لبه پلک ها
  • پوسته دادن ریشه مژه ها. این پوسته ها در شکل سبوریک عارضه بلفاریت زرد رنگ و چرب هستند.
  • گاهی روییدن مژه ها در جهت نادرست یا افتادن آن ها
  • حساسیت به نور و تاری دید

درمان بلفاریت

بلفاریت قابل درمان نیست، اما می توان از طریق بهداشت پلک این بیماری را کنترل نمود. پزشک نحوه پاک کردن پوسته ها را از لبه پلک ها با استفاده از پنبه آغشته به آب گرم به شما یاد خواهد داد. همچنین ممکن است نمونه ای را از لبه پلک ها برای آزمایش به منظور تعیین علت بردارد. اگر پلک عفونی باشد پزشک ممکن است پماد آنتی بیوتیک تجویز کند که می توانید پس از پاک کردن پوسته ها به پلک بزنید. بلفاریت عفونی معمولا ظرف دو هفته خوب می شود. پماد باید به مدت دو هفته یا بیشتر بعد از آن نیز استفاده شود تا از عود کردن عارضه پیشگیری شود. در بعضی موارد بلفاریت عفونی با التهاب ملتحمه چشم همراه است. بلفاریت سبوریک معمولا دوام بیشتری دارد. کنترل شوره سر به پیشگیری از حمله این نوع بلفاریت کمک می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...