دانشنامه فرزند

برفک دهان

دانشنامه فرزند: برفک دهان یک عفونت قارچی است که بیشتر در کودکان زیر یک سال رخ می دهد. این عفونت از رشد غیر عادی قارچ مخمر کاندیدا آلبیکنس (Candida albicans) ناشی می شود که به طور طبیعی در دهان وجود دارد.

برفک دهان چیست؟

برفک دهان عفونت قارچی خفیف است و شبیه ذرات شیر دلمه شده ای است که روی زبان، لثه ها، گونه ها و سقف کاسه دهان چسبیده باشد، ولی برخلاف ذرات شیر به آسانی و سهولت کنده و پاک نمی شود. اگر با فشار آن ها را از روی زبان بکنید از محل آن خون جاری می شود و دچار التهاب می گردد. مقدار قارچ Candida معمولا در دهان کم است، اما گاهی تعادل بین آن و باکتری های دهان (که مقدار آن را محدود نگه می دارند) بر هم می خورد. دلایل آن می تواند ضعف سیستم ایمنی بدن (به علت بیماری های عمومی، مصرف دارو مانند آنتی بیوتیک) و یا عدم مراقبت و نظافت سر پستانک باشد. این عارضه بیشتر در کودکان زیر 6 ماه رخ می دهد.

علایم برفک دهان

علایم اصلی این بیماری عبارتند از:

  • درد دهان که ممکن است باعث امتناع کودک از غذا خوردن شود.
  • نقطه های زرد مایل به کرم رنگ یا سفید روی زبان و غشاء دهان

پیشگیری و درمان برفک دهان

بهتر است جهت پیشگیری از این بیماری حداکثر دقت را در استریلیزه کردن بطری ها و سر بطری های کودک به عمل آورید. اگر تغذیه توسط شیر مادر صورت می گیرد قبل از شیردهی باید نوک پستان خود را با آب گرم بشویید. از نگهداری شیر و بطری آماده در یخچال خودداری نمایید، زیرا باعث رشد مخمر می شود. اگر نوک پستان شما قرمز و دردناک می باشد ممکن است نشانه یک عفونت قارچی باشد پس بهتر است قبل از انتقال عفونت به کودک با پزشک مشورت نمایید، در این صورت پزشک یک کرم ضد قارچ برای زدن به سر پستان شما تجویز می نماید.
در صورتی که علایم برفک دهان را در کودک خود مشاهده کردید باید او را نزد پزشک ببرید. پزشک کودک را معاینه می کند و نمونه ای از مواد دهان را به آزمایشگاه می فرستد. همچنین ژل یا قطره ضد قارچ برای زدن به داخل دهان کودک تجویز می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 4.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...