دانشنامه فرزند

التهاب لثه و غشاء دهان

دانشنامه فرزند: التهاب لثه و غشاء دهان که به علت یک ویروس یا باکتری رخ می دهد موجب تورم و زخم می گردد. این بیماری بیش از همه در کودکان 6 ماهه تا 4 ساله رخ می دهد.

التهاب لثه و غشاء دهان چیست؟

این بیماری نادر موجب ایجاد زخم های دردناک در دهان می شود. این بیماری از عفونت به ویروس تبخال ساده ناشی می شود. این بیماری می تواند از طریق تماس با بزاق فردی که حاوی ویروس است انتقال یابد، همچنین این بیماری می تواند از طریق استفاده از ظرف، فنجان و بطری مشترک، مکیدن انگشت و قرار دادن اسباب بازی در دهان گسترش یابد.

علایم التهاب لثه و غشاء دهان

این بیماری معمولا با تب و درد دهان شروع می شود و علایم زیر نیز به فاصله کوتاهی بروز می کنند:

  • زخم های کم عمق و دردناک روی لثه، زبان و کام، این زخم ها خاکستری یا زرد رنگ می باشند و اطراف آن ها قرمز است.
  • قرمزی، تورم و خونریزی لثه ها
  • تورم غدد لنفاوی گردن
  • بدخلقی و بی آرامی در کودکان شیرخوار
  • امتناع از خوردن و آشامیدن
  • کم آبی بدن

درمان التهاب لثه و غشاء دهان

از آنجایی که این بیماری یک عفونت ویروسی می باشد آنتی بیوتیک ها کمکی نمی کنند. پزشک ممکن است یک دوره داروی ضد ویروس اسیکلاویر تجویز کند. در صورتی که کودک بسیار ناخوش باشد یا از نوشیدن مایعات امتناع کند ممکن است در بیمارستان بستری شود تا اسیکلاویر و مایعات تجدید کننده آب بدن را بتوان به او تزریق کرد.

دکتر را خبر کنید: اگر کودک بیش از 6 ساعت ادرار نکرد یا هر کدام از علایم کم آبی بدن را در او مشاهده نمودید فوراً با پزشک تماس بگیرید.

برای پیشگیری از آب زدایی بدن و تامین انرژی کودک به طور مرتب به او مقادیر اندک، شیر یا محلول جایگزینی آب بدن بدهید. جهت کاهش تب و تسکین درد می توانید قطره یا شربت استامینوفن بدهید. این بیماری معمولا ظرف 10 الی 14 روز بهبود می یابد. اگر ظرف 3 روز از شروع علایم شدید به کودک اسیکلاویر داده شود قاعدتا زودتر بهبود خواهد یافت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 31 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

آزمایشات

در حال بارگذاری ...