دانشنامه فرزند

آبسه دندان

دانشنامه فرزند: تجمع چرک در بافتی که به علت صدمه یا عفونت آسیب دیده است را آبسه می نامند. قرمز شدن و تورم دردناک از علایم آبسه می باشند.

آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان جمع شدن چرک دور ریشه دندان است. آبسه زمانی ایجاد می شود که پولپ (مغز حساس دندان که حاوی اعصاب و رگ های خونی است) مورد هجوم و تخریب میکروب ها قرار می گیرد. میکروب ها تنها در صورتی که دندان به شدت آسیب دیده یا شدیدا پوسیده باشد می تواند وارد پولپ شوند. التهاب لثه نیز می تواند یکی از علل آبسه دندان باشد.

علایم آبسه دندان

علایم اصلی عبارتند از:

  • درد مداوم و کوبشی دندان
  • درد شدید هنگام گاز زدن یا جویدن یا حساسیت دندان به غذاها یا مایعات گرم یا سرد
  • دردناکی، سرخی و تورم لثه دور دندان آسیب دیده
  • گاهی خروج چرک متعفن از سوراخی در لثه که پس از آن اغلب درد فروکش می کند.
  • لق شدن دندان آسیب دیده
  • در صورت سرایت عفونت به بافت های اطراف دندان، ممکن است باعث متورم شدن صورت و غدد لنفاوی گردن شود.
  • ناراحتی و ناآرامی عمومی مثل تب و سردرد
  • بوی بد دهان

پیشگیری و درمان آبسه دهان

با رعایت بهداشت دهان، عادات صحیح تغذیه مانند احتراز از اغذیه شیرین و مراجعه منظم به دندان پزشکی در فواصل شش ماه، می توان از پوسیدگی دندان که گاهی موجب آبسه دندان می شود جلوگیری کرد. در صورت مشاهده هر کدام از علایم ذکر شده کودک خود را نزد دندان پزشک ببرید. برای تسکین درد قبل از معاینه دندان پزشک می توانید به کودک شربت یا قطره استامینوفن بدهید. همچنین یک کیسه آب گرم پیچیده شده در حوله را بر روی سمتی از صورت که دندان درد می کند قرار دهید.

دندان پزشک سعی می کند دندان آسیب دیده را حفظ کند. او دندان کودک را سوراخ می کند تا چرک خارج شود و فشار کاهش یابد. پولپ مرده یا در حال مردن را خارج می کند و حفره دندان را می شوید، خشک می کند و پر می کند. به این فرآیند درمان روت کانال می گویند. در صورتی که دندان به شدت آسیب دیده یا شیری باشد ممکن است دندان پزشک آن را بکشد. همچنین یک دوره آنتی بیوتیک برای رفع هر گونه عفونت باقی مانده تجویز می شود. پس از درمان روت کانال، معمولا دندان مانند دندان سالم کار می کند. اگر دندان کشیده شود اغلب دندان های دیگر جا به جا می شوند و جای آن را پر می کنند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...