دانشنامه فرزند

سلیاک

دانشنامه فرزند: بیماری سلیاک یک بیماری نادر و خطرناک می باشد که ممکن است به صورت ارثی باشد. این بیماری باعث اسهال مداوم، بدبو و همراه درد شکم و همچنین عدم افزایش وزن مناسب و تاخیر در رشد می شود.

بیماری سلیاک چیست؟

جداره روده کوچک میلیون ها برجستگی انگشت مانند دارد که به آن ها پرزهای روده می گویند و وظیفه شان جذب مواد غذایی است. بیماری سلیاک باعث صاف شدن این پرزها می شود و جذب مواد غذایی را مختل می سازد که باعث سوء جذب می گردد. این بیماری از حساسیت شدید روده کودک به پروتئین موجود در غلات مانند گندم، چاودار و جو ناشی می شود. غذاهای حاوی گندم، مانند نان و بیسکوییت بیشترین احتمال ایجاد علایم را دارند.

علایم بیماری سلیاک

علایم این بیماری معمولا به تدریج بروز می کند، بنابراین بعید است کودک به طور ناگهانی ناخوش شود. علایم چند ماه پس از شروع دادن غذاهای جامد به کودک رخ می دهد. این علایم عبارتند از:

  • کاهش وزن یا ثابت ماندن وزن کودک
  • مدفوع سیال و خیلی کم رنگ که بوی ناخوشایندی دارد.
  • رنگ پریدگی پوست، کم آوردن نفس و ضعف ناشی از کم خونی

درمان بیماری سلیاک

در صورتی که پزشک مشکوک به این بیماری باشد وزن کودک را مورد بررسی قرار می دهد و برای کشف کم خونی و پادتن های گلوتن آزمایش خون تجویز می کند. اگر این آزمایش ها احتمال بیماری سلیاک را نشان دهد ممکن است کودک برای نمونه برداری از جداره روده کوچک به بیمارستان فرستاده شود. در این نمونه برداری که بیوپسی نامیده می شود، نمونه خیلی ریزی از بافت برای تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه برداشته می شود.

بهترین درمان بیماری سلیاک رعایت رژیم غذایی عاری از گلوتن است. شما می توانید از نان، بیسکوییت، آرد و ماکارونی بدون گلوتن برای فرزندتان استفاده کنید. استفاده از غذاهای دیگر مانند لبنیات، تخم مرغ، گوشت، ماهی، سبزیجات و میوه، برنج و ذرت بلامانع است. این رژیم غذایی باید در سراسر عمر رعایت شود، البته واکنش کودکان مختلف نسبت به مصرف مجدد گلوتن متغیر است و شما به راحتی می توانید دریابید که چه مقدار گلوتن موجب واکنش بدن فرزندتان می شود و شدت واکنش تا چه حدی خواهد بود. علایم بیماری سلیاک ظرف چند هفته از آغاز رژیم غذایی بدون گلوتن از بین می روند و کودک قاعدتا شروع به افزایش وزن می کند. رعایت رژیم غذایی بدون گلوتن برای کودک اهمیت بالایی دارد، پس اطمینان حاصل کنید که همه افراد مرتبط با مراقبت از کودک از این رژیم آگاهی دارند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...