دانشنامه فرزند

بیماری سوء جذب

دانشنامه فرزند: بیماری سوء جذب به ناتوانی روده کوچک در جذب کافی مواد مغذی از غذا گفته می شود. این اختلال همیشه به عارضه نهفته ای مانند بیماری سلیاک، بیماری کرون (بیماری های التهابی روده)، فیبروز کیسه ای یا عدم تحمل غذا مربوط است.

بیماری سوء جذب چیست؟

صدمه به جداره روده می تواند باعث اشکال در توانایی روده در جذب مواد مغذی گردد که منجر به بیماری سوء جذب می شود. همچنین این عارضه ممکن است از کمبود آنزیم ها در دستگاه گوارش، که مانع از تجزیه غذا به واحدهای به اندازه کافی کوچک برای جذب می شود، ناشی شود.

علایم بیماری سوء جذب

نشانه های اصلی این بیماری عبارتند از:

  • مدفوع خیلی کم رنگ و سیال که بوی ناخوشایندی دارد.
  • کاهش وزن یا ثابت ماندن وزن
  • بی حالی

در موارد شدید این بیماری موجب کمبود ویتامین و مواد معدنی بدن می شود. این کمبودها به نوبه خود ممکن است منجر به سوء تغذیه و کم خونی شوند.

درمان بیماری سوء جذب

پزشک کودک را معاینه و وزن او را بررسی می کند. همچنین برای تعیین علت سوء جذب آزمایش هایی تجویز می کند. یک متخصص تغذیه باید رژیم غذایی کودک را مورد بررسی قرار می دهد. درمان سوء جذب با توجه کردن به علت نهفته آن و نیز تغییر یا تکمیل رژیم غذایی انجام می شود. در بیشتر موارد درمان این بیماری منجر به رشد و افزایش وزن طبیعی کودک می گردد، اما ممکن است لازم باشد کودک در تمام مدت عمر رژیم غذایی خاصی را حفظ کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 19 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...