دانشنامه فرزند

بیماری کرون

دانشنامه فرزند: بیماری کرون که زمانی بیماری نادری بود، شیوع فزاینده ای یافته است. این بیماری یک عارضه بلند مدت است، که بعضی از کودکان سال ها هر از گاهی دچار عود آن می شوند. علایم بیماری ممکن است هر چند ماه یا هر چند سال یک بار عود کند. در برخی از کودکان نیز بیماری کرون ممکن است بعد از فقط یک یا دو بار حمله فروکش کند.

بیماری کرون چیست؟

بیماری کرون یک بیماری التهابی روده است که باعث تورم مخاط دستگاه گوارش شده و توانایی روده کوچک را در جذب مواد مغذی از غذا کاهش می دهد. این عارضه می تواند هر بخشی از مجرای گوارشی را ملتهب سازد، اما اغلب فقط بر آخرین بخش روده کوچک (ایلئوم) اثر می گذارد. در اثر التهاب مزمن، جداره روده همچنین ممکن است باعث انسداد روده گردد. عوارضی که این بیماری در بقیه نقاط بدن ایجاد می کند شامل آرتریت و التهاب چشم می باشد.

علایم بیماری کرون

علایم این بیماری می تواند از شدید تا خفیف متغیر باشد. همچنین علایم اغلب به تدریج ایجاد می شوند. این علایم عبارتند از:

  • اسهال که یکی از شایع ترین علایم در افراد مبتلا به کرون می باشد. این بیمار باعث می شود سلول ها در مناطق آسیب دیده از روده مقدار زیادی آب و نمک از خود ترشح کنند. از آنجایی که روده بزرگ نمی تواند مایعات اضافی را جذب کند، فرد بیمار دچار اسهال می گردد. گاهی در صورتی که روده بزرگ آسیب دیده باشد خون، چرک یا مخاط در مدفوع دیده می شود.
  • درد شکم و دل پیچه
  • تب
  • تهوع
  • ناکافی بودن رشد یا تاخیر در بلوغ
  • گاهی زخم شدن مقعد

درمان بیماری کرون

پزشک جهت تشخیص و اطمینان از وجود بیماری کرون، کودک را جهت انجام آزمایش هایی مانند رادیوگرافی با باریم و آندوسکوپی روده ها به بیمارستان می فرستد. اگر کودک به بیماری کرون مبتلا باشد تجویز داروهای ضد التهابی اولین قدم در درمان این بیماری است. همچنین پزشک رژیم غذایی مایع حاوی پروتئین های خرد شده به اجزای کوچک تر که جذب آن ها آسان تر است تجویز می کند.

در موارد شدید اگر کودک دچار سوء تغذیه شده باشد ممکن است دارو و مواد مغذی به صورت تزریقی به او داده شود، همچنین ممکن است تزریق خون به کودک لازم باشد. اگر عارضه با درمان پزشکی بهبود نیابد یا عوارض بیماری بروز کند، ممکن است عمل جراحی برای برداشتن بخش های آسیب دیده روده انجام شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3.5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...