دانشنامه فرزند

انسداد روده

دانشنامه فرزند: مسدود شدن جزیی یا کامل روده بزرگ یا کوچک را انسداد روده می نامند. در این عارضه عبور غذا از روده مسدود می شود که منجر به درد پیچشی شکم می شود. انسداد کامل روده اگر درمان نشود ممکن است کشنده باشد.

انسداد روده چیست؟

در کودکان زیر دو سال انسداد بیشتر در اثر اختلالی به نام درون کشی روده ایجاد می شود. درون کشی روده عارضه ای است که در آن بخشی از روده به درون بخش دیگری از آن کشیده می شود. این عارضه بیشتر در ناحیه ای که روده های بزرگ و کوچک تلاقی می کنند رخ می دهد. اما انسداد روده در نوزادان ممکن است به دلیل فتق مختنق یا یک اختلال مادرزادی در روده به وجود آید. دیگر علل احتمالی انسداد روده در کودکان در همه سنین بیماری کرون و پیچ خوردگی روده می باشد.

علایم انسداد روده

علایم این بیماری عبارتند از:

  • حمله های متناوب درد شدید در شکم
  • حمله های استفراغ مایع زرد مایل به سبز که تعداد دفعات آن رو به افزایش می رود.
  • نفخ و ناتوانی در اجابت مزاج. در انسداد جزیی، دفع باد و اجابت مزاج معمولا موجب تسکین موقت درد می شود.
  • مخاط آلوده به خون و ژله مانند روی مدفوع، در موارد درون کشی روده
  • تب و تورم شکم اگر درمان با تاخیر مواجه شود.

عوارض بیماری انسداد روده

این احتمال وجود دارد که بخش مسدود شده روده پاره شود و منجر به پریتونیت (التهاب جداره حفره شکمی) شود یا دچار مرگ و فساد نسج شود که عارضه ای بالقوه کشنده است. همچنین ممکن است در اثر استفراغ مکرر بدن دچار آب زدایی گردد که عارضه خطرناکی است.

درمان انسداد روده

این بیماری یک فوریت پزشکی است و باید برای آب زدایی بدن فوراً به کودک مایعات تزریق شود برای اطمینان از تشخیص و دریافتن علت انسداد، ممکن است رادیوگرافی انجام شود. جهت تشخیص درون کشی روده، رادیوگرافی مخصوص با تنقیه باریم یا هوا انجام شود. فشار ناشی از تنقیه اغلب بافت جا به جا شده روده را به محل درست آن هدایت می کند. اگر تنقیه مشکل را حل نکند عمل جراحی صورت می گیرد. انواع دیگر انسداد روده مستلزم عمل جراحی است که گاهی اوقات بخش مسدود شده روده برداشته می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 3.6 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...