دانشنامه فرزند

پس ریز معده - مری

دانشنامه فرزند: بیماری پس ریز معده – مری چند هفته بعد از تولد کودک رخ می دهد و یکی از مشکلات شایع در سال اول تولد است. در بیشتر موارد پس ریز معده – مری یک مشکل موقت است.

پس ریز معده – مری چیست؟

در صورتی که ماهیچه واقع در ورودی معده ضعیف عمل کند، محتوای معده کودک به داخل مری پس زده می شود. بیشتر کودکان تا رسیدن به سن یک سالگی از این عارضه خلاصی می یابند، هر چند درمانی برای آن انجام نشود.

علایم پس ریز معده – مری

علایم این بیماری در کودکان متفاوت با علایم بزرگسالان است. علایم این بیماری عبارتند از:

  • استفراغ مداوم که ممکن است خونی باشد.
  • پس زدن شیر خورده شده از دهان، که ممکن است به طور مداوم از دهان بیرون بریزد.
  • بروز سرفه، در صورتی که شیر یا غذای خورده شده به داخل ریه برود.
  • گریه و بدخلقی
  • اضافه نکردن وزن در صورتی که پس ریز طولانی مدت و شدید باشد.

درمان پس ریز معده – مری

پزشک کودک را مورد معاینه قرار می دهد و ممکن است نمونه خون و ادرار کودک را به آزمایشگاه بفرستد تا معلوم شود علل دیگری برای استفراغ مانند گاستروآنتریت یا تنگی باب المعده وجود نداشته باشد. با تغییر وضعیت بدن کودک هنگام خواب، ممکن است به کاهش پس ریز کمک کنید؛ به این صورت که کودک را به پهلو بخوابانید و سرش را بالاتر از پاهایش قرار دهید. اگر کودک به سنی رسیده باشد که بتواند بنشیند بهتر است نشستن او در صندلی بچه (روروئک یا کالسکه) را افزایش دهید.

اگر علایم پس ریز شدید باشد بهتر است شیر کودک را با پودر دانه خرنوب یا آرد ذرت غلیظ کنید و در صورتی که شروع به خوردن غذاهای جامد کرده است باید مقدار مایعات را در رژیم غذایی او کاهش دهید و غذاهای جامد بیشتری را اضافه کنید. باید از دادن هر گونه نوشیدنی به کودک بدون همراهی غذای جامد خودداری کنید.
در صورتی که این بیماری ظرف حدود شش هفته بهتر نشد، پزشک احتمالا دارویی را برای کمک به پیشگیری از مشکل با افزایش فعالیت عضلانی مری تجویز خواهد کرد. ممکن است دارویی نیز برای کاهش مقدار اسید در معده تجویز شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...