دانشنامه فرزند

تنگی باب المعده

دانشنامه فرزند: تنگی باب المعده (پیلور، خروجی معده به روده کوچک) عارضه ای با شیوع کم در کودکان با سن کمتر از 2 ماه است. علت این بیماری مشخص نمی باشد، ولی در پسران شیوع بیشتری دارد. تنگی پیلور می تواند منجر به استفراغ شدید، کم آبی بدن و کاهش وزن گردد. نوزادان مبتلا به این بیماری به نظر می رسند که همیشه گرسنه هستند.

تنگی باب المعده چیست؟

در این عارضه، باب المعده یا پیلور در نتیجه ضخیم شدن عضله احاطه کننده آن تنگ می شود و اگر این خروجی خیلی تنگ باشد، تنها اندکی از غذا وارد معده می شود و بقیه آن را کودک استفراغ می کند که باعث کاهش وزن او می شود.

علایم تنگی باب المعده

علایم تنگی پیلور معمولا بین 2 تا 6 هفته پس از تولد ظاهر می شوند. علایم اصلی این بیماری عبارتند از:

  • استفراغ مداوم و پرتابی (استفراغ با فشار که از دهان به بیرون پرتاب می شود)، استفراغ معمولا در عرض 30 دقیقه پس از خوردن شیر رخ می دهد و گاهی حاوی خون است.
  • گرسنگی دائم. نوزاد اغلب پس از استفراغ، مجددا غذا می خواهد.
  • تغییر در اجابت مزاج. از آنجایی که تنگی پیلور مانع از رسیدن مواد غذایی به روده ها می شود نوزادان مبتلا به این بیماری معمولا دچار کم شدن تعداد نوبت های اجابت مزاج و یبوست می گردند.
  • کاهش وزن و بی حالی در صورتی که علایم بیش از چند روز ادامه یابند.
  • آب زدایی بدن که در اثر استفراغ های مداوم به وجود می آید.

درمان تنگی باب المعده

پزشک شکم کودک را هنگام شیر خوردن معاینه می کند تا ببیند در ناحیه باب المعده او تورمی حس می کند یا خیر. در صورتی که کودک مشکوک به این بیماری باشد باید در بیمارستان بستری شود. جهت تشخیص بیماری سونوگرافی انجام می گیرد.

در صورتی که کودک دچار کم آبی بدن شود به او مایعات تزریق می شود. انسداد باب المعده را با یک عمل جراحی جزیی و باز کردن باب المعده می توان رفع کرد. کودک احتمالا 48 ساعت بعد، از بیمارستان مرخص می شود.
پس از عمل باید مقدار غذای کودک را در هر نوبت به تدریج افزایش دهید تا اینکه به حد عادی برسد. معمولا این روند ظرف 48 الی 72 ساعت انجام می شود. عارضه تنگی باب المعده پس از اینکه درمان شد عود نمی کند و آثار منفی دائمی نیز ندارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...