دانشنامه فرزند

ژیاردیاز

دانشنامه فرزند: عفونت ژیاردیاز (ژیاردیاسیس) عفونت روده ای ناشی از یک انگل میکروسکوپی است که در سراسر جهان یافت می شود به خصوص در مناطق با بهداشت ضعیف و آب ناسالم شایع است. این بیماری بیشتر در کودکان پیش از سن مدرسه بروز می کند.

ژیاردیاز چیست؟

یک بیماری عفونی روده کوچک است که توسط انگل تک سلولی Giardia lamblia رخ می دهد. این انگل به چین های موجود در جداره روده می چسبد و مواد مغذی را از مایع داخل روده جذب می کند. این عفونت از طریق آب آلوده، استخر، آب چاه و مصرف غذای آلوده انتقال می یابد.

علایم ژیاردیاز

حدود دو سوم کودکانی که به این بیماری دچار می شوند هیچ گونه علایمی ندارند، اما در صورت بروز علایم، نشانه های بیماری یک تا سه روز پس از ورود انگل به بدن پدیدار می شوند. این علایم عبارتند از:

  • حمله های شدید اسهال همراه با باد
  • مدفوع بسیار کم رنگ و سیال با بوی بسیار ناخوشایند که از سوء جذب ناشی می شود.
  • درد شکم و خستگی یا ضعف
  • تورم شکم و تهوع

نکته: بسیاری از کودکان مبتلا به عفونت ژیاردیاز به عدم تحمل لاکتوز دچار می شوند و این مشکل ممکن است تا مدت ها پس از برطرف شدن عفونت با کودک همراه باشد.

درمان ژیاردیاز

اکثر موارد ژیاردیاز خفیف است و ظرف 2 هفته خود به خود بهبود می یابد. اگر کودک شما بیش از 2 هفته دچار اسهال باشد یا بیش از 48 ساعت دچار اسهال شدید باشد باید او را نزد پزشک ببرید. نمونه مدفوع برای بررسی میکروسکوپی به آزمایشگاه فرستاده می شود. اگر انگل Giardia lamblia پیدا شود پزشک مصرف داروی ضد انگل را به مدت 1 هفته تجویز خواهد کرد.
باید سعی کنید کودک مایعات فراوان بنوشد تا مایعات بدن که با اسهال از دست رفته است جایگزین شود. دقت در شستشوی دست ها بعد از رفتن به دستشویی و قبل از آماده کردن غذا به پیشگیری از سرایت بیماری به دیگر اعضای خانواده کمک می کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگرانی درباره نقاط مختلف بدن» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...