دانشنامه فرزند

هپاتیت

دانشنامه فرزند: هپاتیت التهاب کبد می باشد که شایع ترین علت آن عفونت ویروسی است. هپاتیت توسط باکتری ها، انگل ها، بیماری های ارثی و یا برخی از داروها ایجاد می شود.

هپاتیت چیست؟

ویروس هپاتیت آ معمولا با مصرف آب یا غذای آلوده و مدفوع فرد مبتلا به افراد منتقل می شود. شیوع این بیماری گاهی در مهد کودک ها و مکان های بازی کودکان رخ می دهد. ویروس هپاتیت ب و ث از طریق تماس با خون و دیگر مایعات بدن منتقل می شود. نوزادان از مادر مبتلا به هپاتیت ب یا ث در هنگام زایمان دچار این بیماری می شوند.

علایم هپاتیت

در کودکان پیش از دبستان بیشتر موارد ابتلا به هپاتیت آ خفیف است و موجب هیچ گونه علایمی نمی شود. در کودکان سنین بالاتر معمولا علایم بروز می کند. علایم به ندرت شدید است و شامل موارد زیر می باشد:

  • تب، سردرد و ضعف شبیه به آنفولانزا
  • خستگی و از دست دادن اشتها
  • تهوع و استفراغ
  • دردناکی بخش راست و بالای شکم (محل کبد)
  • ادرار تیره رنگ و کم رنگی مدفوع
  • زرد شدن سفیدی چشم ها و پوست که حدود یک هفته پس از ظهور علایم دیگر ممکن است بروز کند و شاید تا دو هفته طول بکشد.

نوزادانی که دچار هپاتیت ب یا ث شده اند معمولا هیچ نشانه ای از بیماری ندارند، اما نشانه های هپاتیت ب ممکن است شامل تب، خستگی، استفراغ، از دست دادن اشتها و یرقان (زردی پوست و چشم ها) باشد، ولی تشخیص هپاتیت ث در نوزادان سخت است و هیچ واکسنی برای آن وجود ندارد.

درمان هپاتیت

درمان خاصی برای هپاتیت آ وجود ندارد، اما پزشک توصیه هایی در مورد نحوه مراقبت از کودک در منزل خواهد کرد. کودک مبتلا به هپاتیت آ به مدت دو هفته قبل از شروع زردی و یک هفته بعد از آن امکان سرایت بیماری به دیگران را دارد، به همین دلیل پزشک توصیه می کند همه اعضای خانواده در مقابل هپاتیت واکسینه شوند تا از گسترش بیماری پیشگیری شود.

در زمانی که کودک استفراغ می کند یا اشتهای او کم است باید در طول روز هر ساعت به او مقدار کمی مایع جایگزینی آب بدن (او. آر.اس) مخلوط با آب میوه بدهید. با افزایش زردی، اشتهای کودک قاعدتا بهتر می شود و می توان رژیم غذایی او را کامل کرد. با شستن دقیق دست ها و جوشاندن ظرف های غذا می توان از گسترش ویروس هپاتیت آ بین اعضای خانواده پیشگیری کرد. کودک قاعدتا 2 تا 6 هفته پس از شروع علایم به حد کافی بهبود خواهد یافت تا به مدرسه برود. هپاتیت آ به ندرت صدمه دایمی به کبد وارد می کند و با یک بار ابتلا به آن، کودک قاعدتا در قبال ابتلای مجدد مصونیت خواهد یافت. فرد مبتلا به هپاتیت ب و ث باید مایعات به اندازه کافی بنوشد و غذاهای سالم مصرف کند و استراحت کافی داشته باشد. افراد مبتلا به هپاتیت مزمن ممکن است داروی خاصی دریافت کنند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...