دانشنامه فرزند

کم کاری تیروئید

دانشنامه فرزند: غده تیروئید هورمون هایی را می سازد که برای رشد طبیعی جسمانی و ذهنی لازم اند. کم کاری تیروئید در دوران کودکی می تواند باعث کند شدن رشد، کم توانی ذهنی و تاخیر در رشد گردد. غده تیروئید در قاعده گردن، جلوی نای قرار دارد. این غده به تنظیم سطح انرژی و رشد بدن کمک می کند.

کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری غده تیروئید عارضه ای است که منجر به تولید ناکافی هورمون ها در غده تیروئید می شود. اگر این عارضه درمان نشود ممکن است بر رشد و توانایی های یادگیری کودک اثر منفی بگذارد. کم کاری تیروئید ممکن است در نوزادان از بدو تولد رخ دهد که معمولا از کوچک بودن غده تیروئید ناشی می شود. این عارضه ممکن است بعدها نیز در اثر بیماری غده تیروئید یا کم فعالیتی غده هیپوتالاموس یا هیپوفیز ایجاد شود که هر دو آن ها غده تیروئید را برای تولید هورمون های تیروئید تحریک می کنند.

علایم کم کاری تیروئید

از همه نوزادان یک هفته پس از تولد، آزمایش خون از نظر کم کاری تیروئید به عمل می آید. علایم این بیماری در نوزادان عبارتند از:

  • زرد شدن پوست و سفیدی چشم
  • خفگی و مشکلات تنفسی
  • بی اشتهایی
  • ظاهر پف کرده و بزرگ شدن شکم

در صورتی که کم کاری تیروئید بعد از سه سالگی رخ دهد، معمولا کودک دچار کم توانی ذهنی نمی گردد. علایم و نشانه های کم کاری تیروئید در کودکان و نوجوانان مشابه بزرگسالان است. علایم در کودکان سنین بالاتر عبارت است از:

  • کاهش محسوس در آهنگ رشد کودک
  • اختلالات یادگیری
  • کم توانی، کم اشتهایی و افزایش وزن
  • گواتر (بزرگ شدن غده تیروئید)
  • درد مداوم در شکم

درمان کم کاری تیروئید

پزشک برای اندازه گیری سطح هورمون های بدن (TSH) آزمایش خون تجویز می کند. اگر آزمایش ها کم کاری تیروئید را تایید کنند شکل مصنوعی تیروکسین (هورمون عمده ای که غده تیروئید تولید می کند) تجویز خواهد شد. اگر کودکی که به طور مادرزادی به این اختلال مبتلا است یا بعدا آن را کسب کرده است به سرعت درمان شود احتمالا رشد طبیعی جسمانی و ذهنی حاصل خواهد شد، اما کودک باید تا آخر عمر تیروکسین مصرف کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 3.3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...