دانشنامه فرزند

گلومرولونفریت

دانشنامه فرزند: علت بیماری گلومرونفریت معلوم نیست. گاهی این عارضه ممکن است به دنبال عفونت با میکروب های استرپتوکوک یا عفونت ویروسی رخ دهد که در این صورت گلومرونفریت ثانویه نامیده می شود.

گلومرونفریت چیست؟

گلومرونفریت نوعی بیماری کلیوی بوده که معمولا هر دو کلیه را مبتلا می سازد. گلومرول ها واحدهای تصفیه کننده کوچک مولد ادرار در کلیه ها هستند. گلومرونفریت التهاب گلومرول و کلیه است. گلومرول های ملتهب شده نمی توانند خون را درست تصفیه کنند. عملکرد ناقص آن ها منجر به کاهش تولید ادرار و دفع خون و پروتئین در ادرار می شود.

علایم گلومرونفریت

علایم و نشانه های این بیماری با توجه به حاد یا مزمن بودن آن و علت ابتلا می تواند متفاوت باشد. در گلومرونفریت پس از عفونت، علایم حدود یک هفته بعد از عفونت شروع می شود. علایم اولیه عبارتند از:

  • رنگ صورتی، قرمز یا دودی ادرار در اثر وجود خون در آن
  • کف آلود بودن ادرار به دلیل وجود پروتئین
  • کم شدن مقدار ادرار نسبت به حالت معمول
  • خستگی و گاهی سردرد
  • تورم اطراف صورت، چشم ها، مچ پا، پاها و شکم به خصوص در صبح
  • فشار خون بالا

درمان گلومرونفریت

اگر احتمال می دهید که فرزند شما گلومرونفریت داشته باشد باید فوراً با پزشک تماس بگیرید. پزشک کودک را معاینه می کند و احتمالا آزمایش ادرار تجویز می کند. همچنین ممکن است ورودی و خروجی مایعات بدن نیز اندازه گیری شود.
کودک برای درمان باید در بیمارستان بماند. ممکن است او را تحت رژیم غذایی با سدیم، پروتئین و مایعات کم قرار دهند. این رژیم فشار روی کلیه ها را کم می کند و مانع از تجمع مایعات در بدن می شود. اگر کودک مایل است راه برود لازم نیست او را وادار کنید در رختخواب بماند.

اگر گلومرونفریت از عفونت میکروبی ناشی شده باشد داروهای آنتی بیوتیک تجویز می شود. اگر فشار خون بالا باشد کودک چند روز برای این عارضه تحت درمان قرار می گیرد تا به سطح عادی بازگردد. با درمان، گلومرونفریت معمولا ظرف یک هفته بهبود می یابد. در بیشتر موارد، این بیماری اثر پایداری بر کلیه های کودک ندارد و به ندرت عود می کند. در موارد نادری ممکن است موجب بیماری مزمنی به نام سندرم نفروزی شود که گاهی نیاز به درمان طولانی مدت دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 5 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...