دانشنامه فرزند

سندرم نفروزی

دانشنامه فرزند: سندرم نفروزی یک اختلال کلیوی است که باعث دفع پروتئین از ادرار می شود. سندرم نفروزی عمدتا در کودکان یک تا شش سال رخ می دهد و شیوع آن کم است.

سندرم نفروزی چیست؟

در این عارضه مقدار زیادی پروتئین از طریق کلیه ها از جریان خون وارد ادرار می شود. کاهش پروتئین خون منجر به ورم (ادم) یعنی تجمع مایع زاید در بافت های بدن می شود. تورم ایجاد شده توسط سندرم نفروزی بیشتر در پا و مچ پا رخ می دهد و خطر ابتلا به دیگر مشکلات را افزایش می دهد.

علایم سندرم نفروزی

  • تورم اعضای بدن که معمولا به تدریج ظرف چند هفته بروز می کند. این تورم اغلب در دور چشم ها، صورت، شکم، کیسه بیضه، پاها (به خصوص قوزک) دیده می شود.
  • کاهش مقدار ادرار و کف آلود بودن آن که نشانه دفع پروتئین می باشد.
  • افزایش وزن ناشی از احتباس مایعات اضافی
  • گاهی اسهال، بی اشتهایی و خستگی غیر عادی

نکته: کودکان مبتلا به سندرم نفروزی در معرض عفونت های مختلف و نیز تشکیل لخته های خون در رگ ها قرار می گیرند.

درمان سندرم نفروزی

پزشک آزمایش ادرار تجویز می کند و اگر آزمایش ها نشان دهنده سندرم نفروزی باشد کودک برای آزمایش های بیشتر در بیمارستان پذیرش می شود. درمان این بیماری شامل داروهای کوتیکواستروئیدی و آنتی بیوتیک می باشد. ظرف ده روز همچنان که مایع اضافی بدن توسط کلیه ها دفع می شود باید ورم اعضای بدن بهبود یابد که همزمان با آن افت سریع وزن بدن رخ می دهد. احتمالا تا زمانی که آزمایش ها نشان دهد پروتئین در ادرار وجود ندارد کودک در بیمارستان خواهد ماند که ممکن است تا 6 هفته طول بکشد.

پس از ترخیص از بیمارستان از شما خواسته می شود که هر روز با نوارهای مخصوص که در تماس با پروتئین تغییر رنگ می دهند ادرار کودک را آزمایش کنید. این بیماری در برخی کودکان یک یا چند بار عود می کند. اگر کودک شما مکرر دچار عود این عارضه شود ممکن است برای او به مدت یک سال یا بیشتر داروهای کورتیکواستروئیدی تجویز شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بیماری» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...