دانشنامه فرزند

تومور ویلمز

دانشنامه فرزند: تومور ویلمز شایع ترین سرطان کلیه در میان کودکان است. این تومور بدخیم کلیه ممکن است هنگام تولد وجود داشته باشد یا در چهار سال اول زندگی ایجاد شود. تومور ویلمز در اغلب موارد تنها در یک کلیه رخ می دهد. هر چند در موارد بسیار نادری نیز در هر دو کلیه بروز می کند.

تومور ویلمز چیست؟

تومور ویلمز معمولا خیلی بزرگ است، شکل آن کروی است و اغلب در بالای کلیه رشد می کند. در تعداد کمی از موارد، اختلالات DNA باعث انتقال این تومور از والدین به فرزندان می شود. احتمال ابتلا به این بیماری در دختران کمی بیشتر از پسران است. داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به تومور ویلمز، احتمال بروز این بیماری را بیشتر می کند. تومور ویلمز اغلب در کودکان مبتلا به اختلالات خاص در زمان تولد مانند پایین نیامدن بیضه، بزرگ بودن محسوس یک طرف بدن نسبت به طرف دیگر و ... رخ می دهد.

علایم تومور ویلمز

تومور ویلمز همیشه علایم و نشانه ایجاد نمی کند. در برخی موارد کودک مبتلا ممکن است سالم به نظر برسد، اما در صورت بروز علایم، ممکن است نشانه های زیر مشاهده گردد:

  • تورم شکم
  • درد شکم
  • تب
  • ادرار به رنگ قرمز، صورتی یا دودی در اثر وجود خون در ادرار
  • فشار خون بالا
  • تهوع
  • از دست دادن اشتها

درمان تومور ویلمز

اگر پزشک مشکوک به وجود تومور ویلمز شود، کودک را برای آزمایش به بیمارستان معرفی می کند. از طریق سونوگرافی، MRI و دیگر روش های تصویربرداری تشخیص قطعی و میزان پیشرفت تومور مشخص می شود.
درمان استاندارد برای تومور ویلمز جراحی و شیمی درمانی است. کلیه سرطانی با عمل جراحی برداشته می شود. ممکن است قبل از عمل جراحی، شیمی درمانی و در برخی موارد پرتو درمانی برای کاهش اندازه تومور انجام شود. گاهی نیز پس از عمل جراحی برای کشتن سلول های سرطانی باقیمانده احتمالی، از این درمان ها استفاده می شود. اگر کلیه سرطانی قبل از گسترش تومور برداشته شود بهبودی کامل حاصل می شود. کلیه باقیمانده قادر به انجام وظیفه هر دو کلیه می باشد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «حوادث و صدمات» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

آزمایشات

در حال بارگذاری ...